Befőzés.hu Blog

Tartósítószer-mentes tippek, trükkök, receptek

2022. augusztus 22.

A tartósítás fajtái – Mi van a befőzésen túl?

#aszalás #befőzés #hőkezelés #tartósítás

Nem túlzás azt állítani, hogy a tartósítás tudománya egyidős az emberiséggel. Mióta létezik vadászat és gyűjtögetés, azóta igyekszünk megőrizni a megszerzett táplálékot az ínségesebb időkre, eleinte olyan kezdetleges módszerekkel, mint például sózás, levegőn szárítás és a zsírban eltevés.

Később egyre kifinomultabb módszereket fedeztünk fel, amelyek egyre nagyobb mennyiségű élelmiszer egyre hatékonyabb tartósítását tették lehetővé. Ha megkérdezünk egy embert arról, hogy ő milyen módon, milyen formában tartósítaná mondjuk télire a rendelkezésére álló zöldségeket és gyümölcsöket, a lekvárokat és befőtteket biztosan az elsők között említené.

Pedig ezen kívül is számos, meglepően változatos és egyszerű módszert tartogat számunkra a tartósítás világa, amelyeket egyéb fizikai, kémiai és biológiai úton érhetünk el. Ismerjük meg őket közelebbről!

Cikkünkben a következő témákról olvashat (a linkek kattinthatóak):

A fizikai tartósítás

Szárított alma, narancs és banán egy fa találon, fizikai úton tartósítva

Fizikai tartósítás alatt a fagyasztást, hűtést, hőkezelést, illetve a szárítást és aszalást értjük. Zöldségeink és gyümölcseink élettartamát jelentősen meghosszabbíthatjuk, ha tiszta, száraz dobozban vagy zacskóban a mélyhűtőbe vagy gyorsfagyasztóba helyezzük őket, és ügyelünk rá, hogy a hőelvonás folyamata ne szakadjon meg.

Azaz félig vagy teljesen kiengedett terményeket már ne fagyasszunk vissza, hiszen ekkor ismét elszaporodhatnak a romlást okozó organizmusok. A hagyományos hűtéssel, a megfelelő hőmérsékletű, páramentes hűtőben csupán lelassítani, jópár nappal késleltetni tudjuk a romlás folyamatát.

Ekkor ügyeljünk rá, hogy a zöldségek és gyümölcsök ne nyomják össze egymást, jól szellőző csomagolást kapjanak, és ne érjenek össze más élelmiszerekkel sem!

A hőkezeléssel (befőzéssel, dunsztolással) már többször foglalkoztunk itt az oldalon. Ezzel a módszerrel elpusztíthatjuk a kórokozókat, lényegében sterilizálhatjuk a hőkezelt terményeket, illetve megteremthetjük a tartósításhoz szükséges, megfelelő körülményeket a befőttes üvegeken belül is (vákuum, steril, kórokozóktól mentes környezet).

A hőkezelésnél fontos a megfelelő időtartam és hőmérséklet. Ezeket ugyan egy hagyományos tűzhelyen nehezen tudjuk egyenletes szinten tartani, de egy befőzőautomata segítségével ezerszer könnyebb dolgunk lesz. A megfelelő hőkezeléssel jelentősen csökkenthetjük, vagy akár el is hagyhatjuk a tartósítószerek és a cukor használatát, ezért az egészséges életmód hívei számára nagy segítség, ha könnyen és főleg hatékonyan tudják hőkezelni a zöldségeket és gyümölcsöket.

Az aszalás és a szárítás szintén a fizikai tartósítási módszerek közé tartozik, és olyan érdekes téma, hogy bármeddig beszélhetnénk róla. Lényegük, hogy száraz levegő és némi hő segítségével elvonjuk a nedvességet a gyümölcsökből, zöldségekből és fűszernövényekből, amelyek tömege és térfogata ezáltal jelentősen csökken.

A szárítás és az aszalás közti különbség a megmaradt nedvességtartalom százalékos arányában rejlik, azaz a szárított termények nedvességtartalma 15% alatti, míg az aszalt terményeké 15% fölött marad. Tulajdonképpen bármely termésből, még az aprószemű bogyós gyümölcsökből is készíthető szárított vagy aszalt változat, a legfontosabb azonban a kíméletesség.

Ügyeljünk rá, hogy semmiképp se alkalmazzunk erős hőt, hiszen ekkor a tápanyagtartalom és minden értékes összetevő elvész a terményekből. Aszaljunk vékony szeleteket, ha roppanós, chips-szerű textúrára vágyunk, vagy hagyjuk bátran a zöldségeket és gyümölcsöket nagyobb darabokban a haraphatóbb végeredményért és a koncentrált ízhatásért!

Érdemes professzionális aszalógépet használni erre a célra, amely elvégzi helyettünk a munka legnagyobb részét, így nem kell a forró sütőt figyelnünk órákon át. Az aszalás során a nedvességtartalom bár elveszik, a termés megőrzi értékes beltartalmát és finom ízét, ezáltal később a frissel szinte azonos minőségben használhatjuk fel.

Az aszalt terméseket akár rehidratálhatjuk is például valamilyen alkoholban (pl. konyak) vagy forró szirupban, de egyes süteményeknél (gondoljunk csak a karácsonyi püspökkenyérre) például kifejezetten előnyös, ha a gyümölcs a nedvességtartalom nélkül kerül a tésztába.

Az aszalással és szárítással egészen izgalmas dolgokat varázsolhatunk sós ételeinkbe is, aszalhatunk vagy száríthatunk például aromás gombaféléket, amelyekkel extra ízeket csempészhetünk a téli levesekbe és ragukba, de készülhet házi vegeta is különböző szárított és porított zöldségek és só keverékéből.

A házi ételízesítő segítségével ízesebbé tehetjük fogásainkat, tartósítószerek és ízfokozók nélkül. Sokak kedvence az aszalt paradicsom, amit akár mediterrán hangulatú, vendégváró hidegtálak részeként is kínálhatunk, de az esti tévézéshez egészséges nassolnivaló a céklából, sárgarépából vagy más gyökérzöldségekből készülő chips is. Megannyi lehetőség, amellyel zöldségeink és gyümölcseink egyébként is finom ízét egy egészen új szintre emelhetjük!

Fizikai-kémiai tartósítás

Ahogy a neve is sugallja, a fizikai-kémiai tartósítás során kémiai folyamat megy végbe, amihez szükség van valamilyen plusz kiegészítőre. Ez lehet dehidratáló hatású, megváltoztathatja a közeg kémhatását, vagy a segítségével elzárhatjuk az oxigéntől a tartósítani kívánt terméket.

A fizikai-kémiai tartósítás bevett eszközei például a zsír, az olaj, az alkohol, a só, a cukor, a méz, vagy valamilyen sav. Jól ismert és hagyományos tartósítási mód például a húsok zsírban eltevése, de sok zöldségfélét tartósíthatunk olajban is.

Fizikai-kémiai úton tartósított paradicsom

A romláshoz oxigénre is szükség van, de ha a húsokat és terményeket zsír vagy olaj alá tesszük, elzárhatjuk őket a levegőtől, így a romlási folyamat megakadályozható.

A cukor és a só egyaránt nedvességet von el, ezért ha a zöldségeket és gyümölcsöket ezek, vagy ezek keveréke alá rejtjük, eltávolíthatjuk belőlük a nedvességet, ezzel pedig megszabadulhatunk a romlás másik alapfeltételétől.

A savak segítenek a pH csökkentésében, a savas közeg pedig kedvezőtlen a mikroorganizmusok szaporodásának szempontjából. A savak segítségével tehát megelőzhető a baktériumok és gombák szaporodása, ezért ha olyan zöldséget vagy gyümölcsöt tennénk el, amelyet előzőleg nem szeretnénk hőkezeléssel sterilizálni, érdemes segítségül hívni akár a citromsavat vagy az ecetet, például befőttek, savanyúságok készítésekor.

A tisztán kémiai tartósítók használata (pl. nátrium-benzoát) ma már szerencsére egyre inkább kikopik a tudatos táplálkozás terjedésének köszönhetően, ám ha mégis ezek mellett döntenénk, mindig igyekezzünk a lehető legkisebb mennyiséget használni!

Ha szeretnénk a zöldségeket és gyümölcsöket a maguk egyszerű nagyszerűségében, natúr ízüket megőrizve eltenni, a kémiai módszerek helyett választhatjuk a megfelelő hőkezelést is például befőzőautomatában, amelynek segítségével akár tiszta vízben is tartósíthatjuk a zöldségeket és gyümölcsöket.

Biológiai tartósítás

Biológiai tartósítással készített, fermentált zöldségek

Végül, de nem utolsó sorban meg kell említenünk a biológiai tartósítást is, azaz a tartósítás azon típusát, amelynek során tudatosan, irányítottan használjuk fel a gombák és baktériumok szaporodását.

A tejsav-baktériumok és élesztőgombák segítségével készíthetjük el például a kovászos zöldségeket vagy a savanyúkáposztát is, de segítségükkel készül a sör, a kovászos kenyér, a joghurt, a kefír, és számtalan ízes sajtféleség is.

A fermentálás manapság roppant népszerű tartósítási móddá vált, nem csak egyszerűsége, de a létrejövő ízkavalkád miatt is: a fermentált zöldségek íze izgalmas, egyszerre sós és pikánsan savanykás. 

Egyszerűsége abban rejlik, hogy nincs szükség extra hozzávalókra az erjedés beindításához, mert a zöldségek saját baktériumflórája lép működésbe a szintén saját cukortartalommal, és így képeznek tejsavas közeget.

A fermentált zöldségek igazi vitamin- és probiotikum bombák, ráadásul mivel sokáig elállnak a hűtőben, hetekig bátran fogyaszthatjuk őket a téli hónapokban is, már ha marad belőlük.

Látható tehát, milyen sokszínű palettáról választhatunk, ha tartósításra szánjuk el magunkat.

Az egyetlen univerzális tanács talán az, hogy mindig a kiválasztott nyersanyagnak megfelelően válasszunk, azaz igyekezzünk minél kíméletesebben és hatékonyabban feldolgozni azt, hogy megőrizhessük a finom ízeket és a tápanyagtartalmat!

A képek forrása: freepik.com

Hozzászólások

Rólunk

A Weninger Bt. családi vállalkozás

Cégünk 1995. évi alapítása óta elsődleges célunk, hogy megismertessük az emberekkel a tartósítószer-mentes befőzés legegyszerűbb és legmegbízhatóbb módját.

Kínálatunkban kizárólag csak kiváló minőségű, tartós, német gyártmányú háztartási készülékek és eszközök találhatóak.

Vevőink elégedettségét mutatja, hogy már több mint 24 éve értékesítjük Befőzőautomatáinkat, melyek hatalmas népszerűségnek örvendenek! 

Próbálja ki Ön is, milyen az önfeledt befőzés élménye! 

Weninger Befőzőautomata

Befőzés, dunsztolás könnyen és egyszerűen!
Weninger Befőzőautomata

Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos

Digitális vezérlővel, rozsdamentes acél burkolattal - konyhája dísze.
Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos