Befőzés.hu Blog

Tartósítószer-mentes tippek, trükkök, receptek

2022. július 20.

A zöldségek és gyümölcsök szerepe a diétás ételekben

#borkősav #E-szám #egészség #szalicil #tartósítószer #vitaminok

Járjunk bármelyik hónapban, a fogyókúra és a diétás étrend egész évben aktuális téma, bár tavasszal és közvetlenül nyár előtt kétségkívül többen keresnek ezekre a kifejezésekre.

Mindenki szeretne egészséges és fitt lenni kínok nélkül és egyszerűen, ám a megfelelő táplálkozás, a rendszeres mozgás és a fokozatosság elvének betartása (sajnos) elengedhetetlen a látványos és hosszútávú eredmény eléréséhez. Felejtsük el a káros villámdiétákat és az éhezést, hiszen ezekkel csak legyengítjük és kiéheztetjük szervezetünket!

A zöldségek és a gyümölcsök a természet ajándékai, amelyek szerencsére megkönnyítik a diéta betartását. Változatos, könnyen elkészíthető fogyókúrás ételeket készíthetünk és izgalmas ízeket csalhatunk elő belőlük. Nem csak laktatóak, de telis-teli vannak tápanyagokkal és egészséges rostokkal.

Segítenek szinten tartani szervezetünk energiaszintjét, és meghosszabbítják a teltségérzetet is, így később csap le az éhség. Nézzük, pontosan melyek azok, amelyekre a fogyókúrás étrendben is bátran számíthatunk!

Cikkünk tartalma a következő (a címek kattinthatóak!)

Fogyókúra - mindent szabad, de mértékkel

Először is leszögeznénk, hogy az egészséges táplálkozásban nincsenek tiltott zöldség- és gyümölcsfélék. Hacsak nem valamilyen szigorúan, akár orvosilag összeállított étrendről van szó, bátran fogyaszthatjuk az összes zöldséget, csupán tápanyagértékeiket kell számításba vennünk étrendünk és az adagok összeállításakor.

Elsősorban a nyers formában való fogyasztás egészséges, rántott vagy olajban tocsogó verzióban, kalóriadús dresszingekkel kínálva nem beszélhetünk diétabarát zöldségekről. 

Fogyókúra zöldségekkel és gyümölcsökkel

Még azok a zöldségek is bátran fogyaszthatók egy tudatos fogyókúrában, amelyeknek magasabb a keményítő vagy cukortartalma, minden csupán a mértékletes mennyiség és a megfelelő elkészítési mód kérdése. Használjuk például bátran a friss zöldfűszereket a mesterséges ízesítők helyett, pároljunk, süssünk sütőzacskóban vagy főzzünk könnyed zöldséglevest – Minél színesebb és ízesebb az ételünk, annál jobb!

Hívd segítségül a zöldségeket a diétás ételekhez!

Diétás ételek zöldségekkel

A zöldségek valójában tökéletes kis csomagok, nem hiába adják a diétás receptek gerincét. Nagy előnyük gazdag vitamin, antioxidáns és ásványianyag-tartalmuk, éppen ezért a vitaminkapszulák mellett érdemes bevetnünk őket is szervezetünk feltöltésére, és valamilyen módon minden étkezésünkbe belecsempészni őket.

Másik előnyük a rosttartalom. A rostokkal hamar jóllakhatunk, és tulajdonképpen elnyújthatjuk az emésztés folyamatát, később leszünk ismét éhesek. Nem vitás tehát, hogy a zöldségek nélkül nincsenek egészséges ételek, és így fogyás sem.

Mit figyeljünk a zöldségek kiválasztásakor? Együnk bátran minél többet a levelesekből, például a salátafélékből, spenótból, káposztafélékből, valamint válasszunk a magas víz- és rosttartalmú zöldségek közül, mint például:

  • gomba,
  • cukkíni,
  • paprika,
  • padlizsán,
  • uborka.

de jöhetnek a roppanósak is, mint a:

  • sárgarépa,
  • karalábé,
  • spárga,
  • retek,
  • szárzeller.

A sor szinte végtelen, nekünk csak arra kell ügyelnünk, hogy a megfelelő módon készítsük el őket, utóbbiak például kis hasábokra vágva remek nyers nassolnivalók lehetnek.

Melyek azok a zöldségek, amelyek fogyasztása odafigyelést igényel? A „hízlaló zöldségek” közé tartoznak például a burgonya, a kukorica, a hüvelyesek, a cékla, az avokádó, a sütőtök, de még a paszternák is, és ha igazán szőrszálhasogatóak akarunk lenni, akkor a paradicsom is.

Közös jellemzőjük, hogy magas szénhidrát-tartalommal rendelkeznek, édes ízükről is megismerhetjük őket, és ha közülük választunk, akkor már nem tanácsos további köretet adni az étkezéshez. Persze mindez nem azt jelenti, hogy lerombolnák a diétás étrend eredményeit, hiszen vitamin- és antioxidáns-tartalmuk nekik is jelentős és fontos szerepet tölt be a táplálkozásban, csupán a már említett mértékletességet kell szem előtt tartanunk.

Édességre vágysz? Válassz a természet cukorkaboltjából nassolnivaló gyümölcsöket!

A gyümölcsök remekül megédesíthetik új, egészségesebb étrendünket, és a zöldségekhez hasonlóan a kalóriadúsabb fajtákat sem kell elkerülnünk. A gyümölcsök magas nedvességtartalmuknak köszönhetően hozzájárulnak napi megfelelő folyadékfogyasztásunkhoz, számtalan vitamin, antioxidáns és ásványi anyag található bennük.

A nap minden szakában remek nassolnivalók, és változatos módon elkészíthetők, például remek 100%-os rostos ivóleveket készíthetünk, de aszalva is használhatjuk őket ízesítőként. Érdemes az idénynek megfelelő, helyben termő gyümölcsöket választanunk a minél magasabb tápanyagtartalom érdekében, és egy kicsit a cukorbevitelünkkel is trükközhetünk, ha nem a legérettebb példányokat választjuk.

Diétás ételek alacsony cikortartalmú gyümölcsökkel

Cukortartalom - A hízlaló és a "diétázós" gyömölcsök

Elmondható, hogy ha szeretnénk biztosra menni a gyümölcsök cukortartalmával kapcsolatban, akkor érdemes minél savanykásabb és lédúsabb fajtákat választani, mint például a piros bogyós gyümölcsök (málna, eper, szeder, áfonya), a görög- és sárgadinnye, a citrom, grapefruit, a kiwi és az egres (köszméte, pöszméte).

Közepes cukortartalommal rendelkezik például az alma és a körte, valamint a narancs, a mandarin és a sárgabarack, ezekből már érdemes csupán néhány naponta fogyasztani.

Végül, de nem utolsó sorban itt vannak az igazi nehézbombázók, amelyek cukortartalma igazán magas, és megfelelő körültekintéssel kaphatnak helyet a diétás menüben, ezek a banán, a szőlő, a füge, a gránátalma, a mangó és a cseresznye, illetve az olyan aszalt gyümölcsök, amelyekben koncentráltan található a gyümölcscukor.

Ez utóbbi csoport esetében jó praktika lehet, ha minél korábbi időpontban fogyasztjuk őket a nap folyamán, illetve, ha az aszalt gyümölcsökre inkább mint édesítő-ízesítőkre gondolunk, és eszerint használjuk fel például a reggeli zabkásánkhoz.

Számon tartunk még igazi „diétázós” gyümölcsöket, amelyek magas folyadék-, vitamin- és enzimtartalmuknak köszönhetően segítenek a zsírbontás beindításában, a méregtelenítésben és az anyagcsere gyorsításában. Az ananász talán a legismertebb ilyen gyümölcs, de hasonló hatással bír a papaya, a kiwi, a már említett görögdinnye, a szilva és a ribizli is.

Legyen szezon egész évben!

Készíts diétás ételeket befőzzéssel, cukor és tartósítószer nélkül!

Diétás ételek befőzéssel, cukor és tartósítószer nélkül

Említettük a szezonalitás jelentőségét, ám felmerülhet a kérdés, hogy hogyan ehetnénk például barackot vagy akár sárgadinnyét a téli hónapokban is egészségesen, cukor és tartósítószerek nélkül?

Ha fogyókúrázóként mindig is bűnös élvezetként gondoltál a gyümölcslevekre, befőttekre és lekvárokra, akkor van egy szuper hírünk: a Weninger Befőzőautomatával diétabarát módon, könnyen és gyorsan készítheted el ezeket a finomságokat! 

A változatos kiegészítők segítségével úgy tartósíthatsz zöldségeket és gyümölcsöket, hogy közben nem kell cukrot és tartósítószert használnod, hiszen az automata hőkezeléssel tartósít.

A megfelelő, szakértők által ellenőrzött program kiválasztásával hosszú időre tartósíthatjuk a szezonális terményeket akár tiszta vízben, valamint kíméletesen dunsztolhatjuk a savanyúságokat, lekvárokat és befőtteket is.

A gyengéd hőkezelésnek köszönhetően a zöldségek és gyümölcsök megőrzik roppanósságukat, ízüket és tápanyagtartalmukat, mintha csak frissen kóstolnád őket. Dobd fel ételeidet a nyár ízeivel egész évben, és tedd még élvezetesebbé a súlyvesztés folyamatát saját készítésű finomságaiddal, amelyekről ráadásul biztosan mindig tudni fogod, mit tartalmaznak!

Az elfoglalt hétköznapok során nem mindig van időnk a konyhában sürgölődni, viszont az automata segítségével akár még diétás készételeket is tartósíthatunk három hónappal előre, így megúszhatjuk a gyakori főzést, és kényelmesebbé válhat a diétás étrend betartása.

Az automata kiegészítőivel aszalhatunk is, például remek  való egy kis alma- vagy zöldségchips, és az ivólékészítő betéttel elkészíthetjük saját, tartósítószer-mentes gyümölcs- és zöldségleveinket, hiszen a diéta során kulcsfontosságú a megfelelő folyadékbevitel is. Kattints a linkre, és nézd meg, hogyan készíthetsz egészséges gyümölcsitalt!

Egy körültekintően összeállított fogyókúrás étrend is lehet színes, ízes és izgalmas – Ebben nyújt segítséget a Weninger Befőzőautomata, ami számtalan kiegészítőjével elengedhetetlen társ a zöldségek és gyümölcsök kíméletes és egészséges feldolgozásához.

A képek forrása: freepik.com

Hozzászólások

Rólunk

A Weninger Bt. családi vállalkozás

Cégünk 1995. évi alapítása óta elsődleges célunk, hogy megismertessük az emberekkel a tartósítószer-mentes befőzés legegyszerűbb és legmegbízhatóbb módját.

Kínálatunkban kizárólag csak kiváló minőségű, tartós, német gyártmányú háztartási készülékek és eszközök találhatóak.

Vevőink elégedettségét mutatja, hogy már több mint 24 éve értékesítjük Befőzőautomatáinkat, melyek hatalmas népszerűségnek örvendenek! 

Próbálja ki Ön is, milyen az önfeledt befőzés élménye! 

Weninger Befőzőautomata

Befőzés, dunsztolás könnyen és egyszerűen!
Weninger Befőzőautomata

Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos

Digitális vezérlővel, rozsdamentes acél burkolattal - konyhája dísze.
Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos