Befőzés.hu Blog

Tartósítószer-mentes tippek, trükkök, receptek

2022. december 01.

Karácsonyi sütemények - Így használja befőttjeit

#aszalás #befőtt #ivólé #karácsony #lekvár

Gyümölcsös sütemények karácsonyra

Amikor a szeptemberi melegben és napsütésben éppen barackot főzünk be, talán nem is jut feltétlenül eszünkbe, hogy befőttjeinket és lekvárjainkat a karácsonyi asztalon is viszontlátjuk majd, mint régi jó ismerőst. Az ünnepi konyhai előkészületek során mindenki előnyben részesíti a gyors és egyszerű karácsonyi süteményeket, ezért nagyon nagy segítséget nyújtanak az olyan gyümölcskészítmények, amelyek már nem igényelnek több előkészítést. Cikkünkben most arról lesz szó, hogyan készíthetünk gyümölcsös sütiket saját készítésű finomságainkkal, hogyan varázsolhatjuk ünnepi édességeinket még különlegesebbé és egyedibbé.

Ünnepi sütemények a történelemben
Hagyományos karácsonyi sütemények
A tartósított gyümölcsök felhasználása karácsonykor
Lekvárok és dzsemek
Befőttek
Aszalt és szárított gyümölcsök
Ivólevek

Karácsonyi sütemények - Így használja befőttjeit - 1. kép

Bár a gyümölcsökkel és magvakkal dúsított kenyérszerű édességek már az ókori Rómában is ismertek voltak, a maira legjobban hasonlító formájukat a 13-14. században nyerték el egyes karácsonyi sütemények. A cukrozott gyümölcsök, a méz és a mesés keletről hozott, egzotikus fűszerek ez idő tájt kezdtek elterjedni Európában, és igazi különlegességnek számítottak, ezért leginkább olyan jelentős ünnepekkor kerültek az asztalra, mint a karácsony. Ezek a régi karácsonyi sütemények nagyon tömörek és gazdagon töltöttek voltak, így könnyen csillapíthatták vele éhségüket azok, akik böjtöltek az ünnepek előtt. Később a gazdagabb családok a marcipán hozzáadását is megengedhették maguknak (stollen!), ennek egyébként funkcionális szerepe is volt, nedvesen tartotta a sütemény belsejét. A karácsonyi sütemények nem csak ízükben, de formájukban is különlegesek a mai napig: a kenyérke forma általában a kisded Jézust szimbolizálta, a karácsonyi fatörzs pedig a skandináv napfordulós hagyományból, a Yule-tönk égetéséből maradt ránk. A ma is ismert, tipikus karácsonyi ízek és süteményformák tehát tulajdonképpen a késő középkori és reneszánsz konyhaművészetnek, illetve a mesésen gazdag, izgalmas európai kultúrának köszönhetőek.

Természetesen ahány ház, annyi szokás, de annyi bizonyos, hogy karácsonykor nagyjából ugyanazok a sütik készülnek országszerte. Ezek általában nagyon laktató, kelt vagy omlós tésztából készülő sütemények, amelyekhez tél lévén melengető ízű fűszereket és úgynevezett tartós töltelékeket használunk, mint a lekvárok vagy a főzött dió- és máktöltelék. Ezek mellett olyan további főzött töltelékek is elterjedtek, mint a vajas krémek használata. Lekvárjaink és befőttjeink is kiváló szolgálatot nyújtanak ilyenkor. Ezekkel a karácsonyi asztalnál egy picit a nyár napsugarait is élvezhetjük.
Hagyományos karácsonyi süteményeink között népszerű a bejgli, ami manapság már egyre extrémebb ízváltozatokban is elérhető a bátrabb cukrászoknak köszönhetően. Tradicionálisnak számít még a zserbó, a mézeskalács, a hókifli, a gyümölcskenyér, a pozsonyi kifli, a lekváros linzer, a habcsók, vagy a nagy és látványos kuglóf, ami a karácsonyi reggeliként sem utolsó. A lista természetesen nem teljes, hiszen minden család mást szeret, de éppen ettől (is) csodás ez az ünnep.

Karácsonyi sütemények - Így használja befőttjeit - 2. kép

Amilyen egyszerűnek tűnhetnek tartós gyümölcskészítményeink, mint a lekvárok, dzsemek, befőttek, aszalt gyümölcsök és ivólevek, olyan sokoldalúan használhatjuk őket az ünnepekkor. Egy kis inspiráció gyanánt vegyük sorra, mit mire érdemes használni!

Karácsonyi sütemények - Így használja befőttjeit - 3. kép

A kellemesen savanykás és ragacsos lekvárokat és dzsemeket a sütemények belsejében és külsején, tésztába márványozva vagy töltelékként is bátran használhatjuk. Fanyarságukkal tökéletesen kiegészítik az édesebb hozzávalókat, mint például a csokoládé, illetve könnyebbé tehetjük velük a masszívabb töltelékeket, mint például a diót vagy akár a mákot. Ha használat után még sütőbe kerülnek, akkor magas cukortartalmuk miatt ügyelnünk kell rá, hogy ne égjenek meg. Amennyiben sütemények felületét kennénk meg velük, vagy töltelék alatt használnánk szigetelőrétegnek, érdemes kicsit felmelegíteni őket, így könnyebben kenhetőek lesznek és a tészta is könnyebben magába szívhatja őket. A lekvár elengedhetetlen kelléke a lekváros linzernek, a lekváros piskótatekercsnek, a mézes krémesnek, valamint a finom zserbónak, ahol nem csak a már említett dióval alkot verhetetlen párost, de segít sokáig nedvesen tartani a sütemény belsejét. És persze a sütemények vágási felületét is látványosabbá teszi egy-egy színgazdagabb lekvár réteg, például piros bogyós gyümölcsökből.

A befőttekkel haraphatóbb gyümölcsdarabokat vihetünk süteményeinkbe. A befőtt nedvességtartalma nagy, ezért mielőtt süteménybe tennénk, érdemes a gyümölcsökről leitatni a szirupot, illetve ha nem szeretnénk, hogy a süteményünk aljára süllyedjenek, akkor a leitatott gyümölcsdarabokat nagyon kevés lisztbe forgatva keverjük a tésztába! A szeletekre vágott befőttekkel süteményeink, pitéink tetejét is díszíthetjük, ám mindig vegyük figyelembe, hogy a magas nedvességtartalom miatt a sütési idő hosszabb lehet, illetve a magas cukortartalom miatt esetleg a befőtt hamarabb pirulhat a tésztánál, ezt a folyamatot egy alufólia réteggel lelassíthatjuk. A befőtt jó szolgálatot tesz, amikor valamilyen szárazabb típusú, „fojtósabb” süteményt készítünk, például piskótát vagy püspökkenyeret, ahol segít egy kis nedvességet vinni a süteménybe, és nem hagyja kiszáradni azt. És végül még egy ötlet: bár hideg van odakint, a nagy karácsonyi lakoma után talán jól esik a teli hasnak egy kis hűvös fagylalt – Kanalazzunk a gombócokra darabokra vágott, saját szirupjával kicsit beforralt befőttet, ami egy kis karácsonyi hangulatot adhat az egyébként nyári finomságnak!

Ahogyan már említettük, az aszalt gyümölcsök kezdettől fogva elengedhetetlen hozzávalói a karácsonyi süteményeknek. Kellemes, ragacsos állaguk és koncentrált, szinte a mézéhez hasonló édes ízük igazán kényeztetővé és ünnepivé tesz minden süteményt, gondoljunk csak a fügére vagy a datolyára. Emellett persze számtalan más aszalt és szárított gyümölcsöt felhasználhatunk a karácsonyi süteményekbe, és ha marad szárított alma vagy narancsszeletük, akkor még a karácsonyfára is juthat belőlük. Talán a legjellegzetesebb, aszalványokkal készülő karácsonyi süteményünk a püspökkenyér, ahol az apró csokoládédarabok és ropogós olajos magvak csak méginkább fokozzák az ünnepi hatást. Ha esetleg túl rágósnak ítélnénk, az aszalt és szárított gyümölcsöket esetleg vissza is puhíthatjuk egy kis alkoholos áztatás (pl. konyak) vagy forró cukorszirup segítségével. Manapság egyre inkább teret nyernek a vegán finomságok is, a datolya például kiváló alapanyaga lehet a vegán süteményeknek, hiszen nem csak istenien édes, de darálva nagyon jól formázhatóvá teszi például a különféle desszertgolyókat vagy szeletes süteményeket. Így elkerülhetjük a tojás vagy az állati zsiradékok használatát, amelyek a nem vegán ételekben a sütemények megfelelő szerkezetéért felelnek.

Végül pedig ne csak együnk, igyunk is! Télen és főleg karácsony közeledtével egyre népszerűbbek az alkoholos és alkoholmentes forralt italok, amelyeknek tökéletes alapját képezhetik a nyár és ősz során, szezonális gyümölcsökből készített szűrt vagy rostos ivólevek. Öntsük egy forralóedénybe a kiválasztott gyümölcslevet, adjunk hozzá citromot, narancsot, almaszeleteket, vaníliát, egész karácsonyi fűszereket, és ha szeretnénk, hogy tetőfokára hágjon a hangulat, akkor akár rumot vagy édesebb típusú bort is keverhetünk hozzá ízlés szerinti arányban. Aki esetleg túl töménynek ítéli ezt a karácsonyi ízkavalkádot, egy kis víz hozzáadásával megszelidítheti az aromákat. Melegítsük óvatosan, hogy az ízek kioldódhassanak a hozzávalókból, és persze vigyázzunk, hogy az alkoholtartalom se illanjon el! Az eredmény egy igazi, gyümölcsös karácsonyi finomság, ami kellemesen átmelegít az ünnepi készülődés közben, mint egy nagy, puha takaró.

Karácsonyi sütemények - Így használja befőttjeit - 4. kép

Tartósított gyümölcskészítményeinkben tehát megannyi lehetőség rejlik, és nem csak a hétköznapokon állják meg helyüket, de új szintre emelhetjük velük házi készítésű ünnepi süteményeinket is. Esetleg érdemes már a nyári-őszi befőzés szezon alatt a karácsonyra gondolni, és kifejezetten ünnepi fűszerezésű befőtteket, lekvárokat készíteni – A siker egészen biztosan nem marad el!

Képek forrása: freepik.com

Hozzászólások

Rólunk

A Weninger Bt. családi vállalkozás

Cégünk 1995. évi alapítása óta elsődleges célunk, hogy megismertessük az emberekkel a tartósítószer-mentes befőzés legegyszerűbb és legmegbízhatóbb módját.

Kínálatunkban kizárólag csak kiváló minőségű, tartós, német gyártmányú háztartási készülékek és eszközök találhatóak.

Vevőink elégedettségét mutatja, hogy már több mint 24 éve értékesítjük Befőzőautomatáinkat, melyek hatalmas népszerűségnek örvendenek! 

Próbálja ki Ön is, milyen az önfeledt befőzés élménye! 

Weninger Befőzőautomata

Befőzés, dunsztolás könnyen és egyszerűen!
Weninger Befőzőautomata

Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos

Digitális vezérlővel, rozsdamentes acél burkolattal - konyhája dísze.
Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos