Befőzés.hu Blog

Tartósítószer-mentes tippek, trükkök, receptek

2022. október 22.

Készételek konzerválása házilag

#befőzőautomata #készételek #konzerválás

Lekvár, befőtt, savanyúság, szörp – Az őszi befőzés sztárjai, amelyeket senkinek sem kell bemutatni. De mi van a „hagyományos” befőzésen túl, mi mindent tartósíthatunk még egy befőzőautomatával? A készételek legnépszerűbb otthoni konzerválási módja talán a fagyasztás, pedig befőzőautomata segítségével ugyanúgy hosszú időre tartósíthatjuk őket, mintha csak egy lekvárt vagy befőttet készítenénk. Ezzel a módszerrel előre elkészíthetjük diétás menünket, bespájzolhatunk az elfoglalt hétköznapokra a saját szánk íze szerint készített ételekből, és a legkisebbekre is gondolva pedig akár frissen készült, adalékanyag-mentes házi bébiételt is eltehetünk. Ismerjük meg együtt a befőzés e kevéssé ismert oldalát!

Egészséges készétel – Ellentmondás?
A készételek tartósítása – Hogyan kezdj neki?
Mit érdemes konzerválni?
Fontos tudnivalók – Ezeket mindenképpen tartsd be!

Készételek konzerválása házilag  - 1. kép

 „Hála” a boltokban is kapható megannyi fagyasztott és konzerv készételnek, a kifejezés az évek során kapott némi pejoratív élt, ami nem is csoda, hiszen ezek az ételek gyakran telis-tele vannak ijesztő E-számokkal, azaz színezékekkel, tartósítókkal, ízfokozókkal, ráadásul gyanúsan hosszú szavatossági idejük sem kecsegtet egészséges beltartalommal. A bolti készételek gyakran tartalmaznak egyébként hamar romló alapanyagokat, például húst, ami miatt muszáj tartósítószert adagolni hozzájuk, ez pedig kellemetlen mellékízt is okozhat. Mindezekkel ellentétben azonban a készételek kétségkívül óriási segítséget jelentenek minden elfoglalt háziasszony, iskolából hazaeső diák vagy főzni nem tudó agglegény számára. Hiszen elég csupán megmelegíteni őket, és már ehetjük is minden további tennivaló nélkül. Egészségesen tartósított készétel – Ellentmondás volna? Hogyan őrizhetjük meg a finom ízt, a jó állagot és a frissességet anélkül, hogy mesterséges kemikáliákra vagy a mélyhűtésre hagyatkoznánk? Itt jön a képbe a befőzőautomata és a kíméletes hőkezelés.

Mint minden befőzéshez, a készételek tartósításhoz is tökéletesen tiszta és jól záródó üvegekre lesz szükségünk. Biztosnak kell lennünk benne, hogy a kupak teljesen légmentesen zár, és nem jut be levegő az ételhez, ami romlást, sőt akár botulizmust is okozhat. Persze nem kell megijednünk, a készételek biztonságos tartósítása nem ördöngösség, és ha pár dologra odafigyelünk, akkor akár 3 hónapra előre betárazhatunk saját kezűleg főzött, adalékanyagmentes, válogatott alapanyagokból készült készételeinkből. Gondoljunk csak bele, milyen jó is, ha a munkából hazaérve pár perc alatt meleg ételt tehetünk az asztalra, vagy a diétánk során az előre átgondolt és bekészített fogásokat ehetjük, elkerülve a nassolást vagy a drága házhozszállítós megoldásokat...

Ha megvannak a tiszta és jól záródó üvegek, elkészíthetjük azokat az ételeket, amelyeket tartósítani szeretnénk. Előkészítéskor igyekezzünk a hozzávalókat, főleg a húsokat egyenlő nagyságú darabokra vágni, hogy biztosan mindegyik átsüljön és átfőjön, a nyers részek ugyanis romlást okozhatnak még a dunsztolt készételekben is. Ha meggyőzödtünk arról, hogy ételünk elkészült, már tölthetjük is az üvegekbe. Érdemes csupán háromnegyedig tölteni őket, mert a zsírok dunsztolás alatt végbemenő hőtágulása miatt szükségünk van egy kis helyre. A házi konzerválásban jártasak mindemellett még a sertészsír használatát is javasolják az olajjal szemben, hiszen szintén tartósító hatással rendelkezik. Ezt azonban természetesen el is hagyhatjuk, ha nem vagyunk hívei az állati zsiradékoknak, vagy egyszerűen csak mérsékelni szeretnénk a zsírok és olajok használatát.

Ami a készételeket illeti, érdemes olyan ételeket főznünk és olyan menüsorban gondolkodnunk, amelyekhez felnyitás után csak köretet kell készítenünk, és már fogyaszthatjuk is. Fontos, hogy a konzervált készételek ne tartalmazzanak tésztát, lisztet és tojást, csontos és szálkás húsrészeket és burgonyát sem, tehát például a leveseket ne próbáljuk tésztával együtt dunsztolni, ezt inkább később, az üveg felnyitásakor főzzük ki frissen, illetve a húsokat is mindig filézett, csontozott formában tartósítsuk. A húsokat akár sülve, szelet formában, zsiradék nélkül is dunsztolhatjuk, így méginkább megfelelhetünk a diétás követelményeknek. Persze ha szeretnénk, bátran kanalazzunk rá a szaftból, szószból vagy raguból, illetve akár lehetőségünk van darálthús formában, vagy pörköltként, tokányként is tartósítani kedvenc húsféléinket. A hűvös hónapokban nincs is jobb, mint egy tál forró leves. Tartósítsunk hát gazdag levesféléket, gulyásokat, amelyekből pár perc alatt el is készíthetjük a testet és lelket melengető vacsorát egy fárasztó nap után. Figyeljünk, hogy ebben az esetben ne alkalmazzunk például rántást vagy lisztes habarást, illetve ahogy már említettük, tészta se kerüljön bele, hogy a leves minél tovább megőrizhesse minőségét. Főzzünk ragukat, szószokat egy gyors tésztavacsorához, készítsük el a töltött káposztát vagy a töltött paprikát a hétvégi ebédhez, vagy a legkisebbekre gondolva akár zöldségekből, gyümölcsökből és húsfélékből készített házi bébiételt is konzerválhatunk. Nem kifejezetten készétel ugyan, de hasonló eljárással készíthetünk jó ízű zöldségkrémeket, zöldséges mártogatósokat vagy szendvicsre valókat, amelyekkel feldobhatjuk akár a reggeli pirítóst és a hideg vacsorákat is. A saját készítésű zakuszkának, ajvárnak vagy ketchupnak nincs párja, és minden étkezést feldobhatunk velük, az egyszerű, gyors harapnivalóktól egészen az ünnepi lakomákig.

Készételek konzerválása házilag  - 2. kép
Készételek konzerválása házilag  - 3. kép

Nagyon fontos betartani, hogy a készételek konzerválása során csakis frissen készült ételeket tegyünk az üvegekbe, tehát a napok óta a hűtőben álló maradékokat már ne próbáljuk meg tartósítani! Ha feltöltöttük az üvegeket frissen főtt finomságainkkal, zárjuk le őket erősen, és helyezzük a befőzőautomatába! Tegyünk a tetejükre valamilyen súlyt, például mérlegsúlyt, vízzel megtöltött üvegeket vagy nehéz üveglapot, hogy később a dunsztolás során ne emelkedjenek fel a víz tetejére. Ez azért fontos, mert az üvegeket a már említett módon csupán háromnegyedig töltjük a készételek esetében, ezért az átlagosnál, például egy lekvárnál vagy befőttnél könnyebbek lesznek. Töltsük fel a befőzőautomata edényét megfelelő mennyiségű vízzel, majd a készételek dunsztolásához való program kiválasztásával kezdjük el a hőkezelést! A Weninger Befőzőautomata kíméletesen és hatékonyan végzi el a dunsztolást minden kényelmetlenség nélkül. Állandó és megfelelő hőmérsékletet biztosít, ezért kényelmesebb és hatékonyabb a sütőben vagy a tűzhelyen való dunsztolásnál, ahol folyamatosan figyelnünk kell a vizet és a megfelelő hőfokot. A befőzőautoma által biztosított hatékony dunsztolás segít elkerülni a tartósítószerek és adalékanyagok használatát is, így biztosak lehetünk benne, hogy csakis a legjobb minőségű, egészséges, természetes ízű készételek várnak majd ránk a polcon, ami például a kisbabák és kisgyermekek táplálásánál kiemelten fontos.

A Weninger Befőzőautomata tartozékai emellett megkönnyítik az előkészületeket is, a hámozók, szeletelők, és egyéb konyhai kiegészítők még élvezetesebbé tehetik a házi készétel konzerválás folyamatát. A program lejártával emeljük ki az üvegeket biztonságosan például egy kiemelőcsipesz segítségével, majd mehetnek is a helyükre. Bárcsak minden ilyen egyszerű lenne!

Ne feledjük, a készételek tartósításánál kiemelten fontos a befőzőautomata használati útmutatójának pontos betartása. Ne használjunk más programot, és az egész tartósítási folyamat során figyeljünk a higiéniai és ételkészítési követelményekre. A megfelelően dunsztolt készételek eltarthatósága három hónap, így akár egész télre feltölthetjük éléskamránkat az értékes szezonális zöldségekből készült ételekkel.

A képek forrása: freepik.com

Hozzászólások

Rólunk

A Weninger Bt. családi vállalkozás

Cégünk 1995. évi alapítása óta elsődleges célunk, hogy megismertessük az emberekkel a tartósítószer-mentes befőzés legegyszerűbb és legmegbízhatóbb módját.

Kínálatunkban kizárólag csak kiváló minőségű, tartós, német gyártmányú háztartási készülékek és eszközök találhatóak.

Vevőink elégedettségét mutatja, hogy már több mint 24 éve értékesítjük Befőzőautomatáinkat, melyek hatalmas népszerűségnek örvendenek! 

Próbálja ki Ön is, milyen az önfeledt befőzés élménye! 

Weninger Befőzőautomata

Befőzés, dunsztolás könnyen és egyszerűen!
Weninger Befőzőautomata

Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos

Digitális vezérlővel, rozsdamentes acél burkolattal - konyhája dísze.
Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos