Befőzés.hu Blog

Tartósítószer-mentes tippek, trükkök, receptek

2022. október 13.

Sütőtök - ivólé és lekvár

#ivólé #lekvár #sütőtök #vitaminok

Az egészséges és sokrétűen elkészíthető sütőtök, amit nem csak sütni lehet!

Az ősznek és a télnek számos ikonikusnak mondható zöldsége és gyümölcse van, ezek közül pedig az egyik legnagyobb „népszerűségi indexszel” rendelkezik a sütőtök. Már csak a neve említése is sokakban elindíthat némi nosztalgiát arról, amikor a szülők vagy nagyszülők a sütőben, esetleg a „sparheltben”, vagy éppen a „blóderben” készítették el a narancssárga sütőtök szeleteket. A nevéből láthatóan ez rendkívül ízletes zöldséget (mert a sütőtök termesztéstechnológia és felhasználási szempontból zöldség) leginkább sütőben sütve fogyasztjuk, ám számos más elkészítési módja is lehet. A sütőtökből isteni krémlevest, sütőtöklekvárt és/vagy roppant finom ivólevet is készíthetünk például gyermekeink számára. S miért ne tennénk, hiszen ez a zöldség roppant egészséges és még a fogyásban is segít.


A sütőtök hatása a szervezetre – vitaminok, kalóriatartalom
A sütőtök támogatja a fogyókúrát!
Sütőtök fajták – a nagydobosi sütőtöktől a kanadai tökig
A Nagydobosi sütőtök
Kiszombori sütőtök
A pézsmatök, azaz a kanadai vagy Orange sütőtök
A sütőtök ivólé gyermekeink kedvenc rostos itala lehet!
A sütőtök ivólé elkészítése
Sütőtök ivólé befőzőautomatával
A sütőtök lekvár szinten isteni finomság!

Ahogy a legtöbb zöldség (és gyümölcs), úgy a sütőtököt sem csupán az íze miatt fogyasztani, hanem a benne lévő hasznos tápanyagok és vitaminok miatt is. Ez az isteni narancssárga gyümölcs egyszerre van jótékony hatással a szemre, az immunrendszerre és az emésztésre is, így nem csupán hasznos az őszi étrendünk szerves részévé tenni, hanem voltaképpen javallott is. De nézzük meg közelebből ezt az őszi és téli finomságot.

A sütőtök bővelkedik az A-vitaminban, ami nagyban hozzájárul a látás épségéhez és minőségéhez. Minél többet fogyasztunk A-vitaminban gazdag értelekből, annál inkább őrizzük szaruhártyánk épségét, védekezünk a szürkehályog és az öregedéssel járó pupillaelváltozások ellen. A sütőtök napi fogyasztásával fedezhetjük az ajánlott A-vitamin bevitelt is.

Az A-vitamin mellett a sütőtök gazdag E- és C-vitaminban, magnéziumban, vasban és karotinokban és antioxidánsokban, amelyek serkentik az immunrendszert ellenállóbbá téve a szervezetet a különböző betegségekkel szemben.  Ugyanezen tulajdonságai miatt fiatalító hatással is rendelkezik: csökkenti az öregedést, fiatalabbá és egészségesebbé teszi a bőrt is.

Sütőtök - ivólé és lekvár - 1. kép

Rostban gazdag állaga miatt a sütőtök nagyszerű hatással van a gyomor és bélműködésre is. A benne lévő hatóanyagok segítik a táplálékok emésztést és a tápanyagok felszívódását. S ha ez még nem lenne elég, a sütőtök narancs színéért felelő karotinok gyulladáscsökkentő, a magas káliumtartalom pedig vérnyomás csökkentő hatással is bírnak. Tehát nem lehet elégszer elismételni, hogy a sütőtök nem csupán finom, de kifejezetten egészséges is!

A már felsorolt, az egészséges életmódot támogató tulajdonságai mellett ebben a zöldségben ugyanis rendkívül kevés a kalória, mindössze 45-80kcal van 100g-ban. Ennek köszönhetően a sütőtök nagyszerűen felhasználható különféle diétákban. A benne található rostok nem csupán kitisztítják a bélrendszert, de laktatnak is, a kálium pedig vízhajtó hatással is rendelkezik. Ezek mellett a teljes őszi időszak alatt, illetve télen is beszerezhető, tehát ha éppen az őszi időszakra időzítjük a fogyókúránkat, akkor az egyik legjobb barátunk a sütőtök lehet. Szépen kidomborodik tehát, hogy a sütőtökkel nem lövünk mellé, csupán az a kérdés, hogy milyen formában fogyasszuk. Merthogy a szimpla megsütése mellett kitűnő krémleves, sütőtök lekvár és sütőtök ivólé is készíthető belőle!

Sütőtök - ivólé és lekvár - 2. kép

Fajtáit tekintve a sütőtök – költőin megfogalmazva – valóban ezer arca van. Számos sütőtök alfaj érhető el hazánkban, Magyarországon, s ezeknek mind a formája, mind a színe, de még a beltartalma is más lehet! S bár mindegyik sütőtök fajta, nem mindegyiket lehet ugyanúgy felhasználni, nem mindegyik jó ugyanarra a célra, mint például a sütés, ezért is érdemes röviden áttekinteni a nálunk ismertebb fajtákból álló „sütőtök arzenált” a teljesség igénye nélkül.

A Nagydobosi sütőtök sokak szerint a legismertebb fajtája a sütőtöknek. Ennek a fajtának a termése nagy, átlagos súlya 4 és 8 kg között található. Alakja lapított gömb formájú és cikkelyezett. Héja szürke és a húsa pedig narancssárga. Az íze édes, így sütésre teljes mértékben megfelel, de akár lekvárt is készíthetünk belőle.

Ez a nyújtott gömb alakú sütőtökfajta szürkésfehér héjjal rendelkezik. Barázdái hosszantiak, a húsa pedig – a Nagydobosihoz hasonlóan – narancssárga, de vastagabb. Ez a fajta sütőtök 4-6 kg terméssúllyal rendelkezik az íze pedig friss fogyasztásra is alkalmassá teszik.

Ez a kis méretű, körte formájú sütőtök a legismertebb és legkeresettebb fajtája a sütőtököknek. A maximum négy kilós terméssel rendelkező sütőtökfajta kiváló sütésre, főzelék és ivólé készítésre, de akár pitékhez is felhasználható. A pézsmátok legnagyobb részét a húsa teszi ki, könnyű feldolgozni, hiszen a héja vékony, a húsa pedig vastag. Tehát ez a fajtája – a szóvicc lehetőségével élve – tök ideális egy tökfinomság elkészítéséhez. Már csak az a kérdés, hogy mi legyen az a finomság?

Valószínűleg rengeteg szülőnek meggyűlik a baja azzal, hogy a gyermek egyszerűen nem hajlandó megfelelő mennyiségű zöldséget fogyasztani, ami miatt hasznos tápanyagok és vitamin beviteltől eshetnek el a lurkók. Az egyik legjobb megoldás gyermekeink „védelmének” megkerülésére, ha olyan formában tálaljuk az egészséges ételt, ami számukra is elfogadható. Az egyik ilyen forma az ivólé. Ugyan nem tudunk minden zöldségből kívánatos üdítőt gyártani, de a sütőtökből szerencsére igen, ami ráadásul isteni, különösen, ha megbolondítjuk egy az alma zamatával is, ami egyébként tartósításban is segít a savasságával.
A sütőtök ivólé elkészítése abszolút nem nehéz a végeredmény pedig abszolút kárpótol a bele fektetett munkáért

Sütőtök - ivólé és lekvár - 3. kép

Elsőként természetesen meg kell határoznunk a mennyiséget, amit el szeretnénk készíteni. 1,5 kilogramm sütőtökhöz – amennyiben szeretnénk hozzáadni – 1,5 kilogramm alma dukál. A megfelelő sűrűségi átlag elkészítéséhez minimum 3,5 liter vízre lesz majd szükségünk és amennyiben cukrot szeretnénk használni, úgy abból 20-25 dkg-ra lehet szükségünk (persze, ízlés szerint akár többre vagy kevesebbre is). Természetesen dolgozhatunk például mézzel is, amiből szintén kettő evőkanálra lehet szükségünk (de ezt ízlésünknek megfelelően módosíthatjuk).

a sütőtök feldolgozásával kezdjük az ivólé készítést.  A tököt meghámozzuk, a húsát felkockázva pedig egy nagy fazék segítségével feltesszük a víz felével főni. Abban az esetben, ha almát is szeretnénk az ivólevünkhöz adni, úgy – míg fő a sütőtök – meghámozzuk és feldaraboljuk az almát is. Amikor úgy érezzük, hogy a tök megpuhult, hozzáadjuk az almát is, majd együtt pépesíthetően puhára főzzük őket. Amikor elértük a kívánt állagot, levesszük a tűzről a megpuhult tököt (és almát), és egy botmixer segítségével pépesítjük azt.
Mikor ezzel elkészültünk, jöhet a további adag víz, valamint a citrom, illetve a cukor is (vagy esetleg méz). A citromlé és cukor adagolásánál igyekezzünk a fokozatosságra. Folyamatosan kóstolgassuk és az alapján adagoljuk a cukrot és a citromlevet, hogy az ivólé ne legyen esetleg túl édes/cukros, vagy túl savanyú. Mikor úgy érezzük, hogy az íz elérte a kívánt szintet, forraljuk fel még egyszer, majd megfelelően sterilizált üvegekbe töltsük a végeredmény, ezt követően pedig irány a dunszt! A kihűlést követően már fogyasztható is az isteni sütőtök ivólé.

Ha azt szeretnénk, hogy az ivóleveink még egészségesebbek legyenek, akkor mindenképpen befőzőautomatában kell gondolkodnunk. Például a Weninger befőzőautomaták gőzt használnak annak érdekében, hogy a gyümölcsökben és zöldségekben található természetes anyagok és vitaminok az elkészítés során nagyobb százalékos arányban megmaradjanak. Sőt, így kevesebb cukrot vagy édesítőszert kell használnunk, egy befőzőautomata használatával pedig a káros tartósítószereket is elfelejthetjük. A végeredmény pedig egy igazán finom ital, ami ráadásul egészséges is, amit szívesen fogyasztanak majd gyermekeink is.

Az elkészítés pedig semmivel sem nehezebb. Miután vizet öntöttünk az automatában, a feldolgozott sütőtököt (és almát) helyezzük az automata ivólé készítő kosarába, majd állítsa be a készüléket a megfelelő hőfokra és már indulhat a lékinyerés a felszálló gőz segítségével! Szerencsére nincs szükség forró vízzel történő „zsonglőrködésre”, az automata rendelkezik léleeresztő csővel, amin keresztül rögtön az üvegekbe tölthetjük az isteni sütőtöklevet. Amennyiben esetleg tartósítani szeretnénk az ivólevet, úgy az üvegeket dunsztolhatjuk is az automatával mindenféle tartósítószer nélkül.

Sütőtök - ivólé és lekvár - 4. kép

Az ivólé elkészítése mellett (és szimplán a sütés helyett) nagyszerű ötlet a sütőtökből ínycsiklandó lekvárt készíteni, ami akár csatniként (fűszeres szósz) is funkcionálhat ínyencebb ebédek és vacsorák mellé. A sütőtök lekvár elkészítése semmivel sem bonyolultabb, mint más gyümölcsöké. Igaz, cikkünk szempontjából kissé ironikus, hogy ahhoz, hogy a sütőtökből jó lekvár készüljön, szokás azt először megsütni.
Miután elkészültünk a sütőtök megsütésével, eltávolítjuk a zöldség húsát a héjától, majd feldaraboljuk és összetörjük, kvázi pépesítjük. Ezt követően ízlés szerint adagolunk citromlét, illetve cukrot/édesítőszert, valamint fahéjat. A megfelelő ízésítés és fűszerezés után összekeverjük, majd jöhet a főzés és a főzés alatti kevergetés. Abban az esetben, ha túl híg a lekvárunk, adhatunk hozzá pektint, ami sűrűbbé varázsolja majd azt. Szerencsére az eleve sült sütőtököt nem kell sokáig főznünk és kavargatnunk, percek alatt kész van és már mehet is ez a narancssárga finomság a megfelelően sterilizált üvegekbe, majd a dunsztba.  
Természetesen a sütőtök lekvár elkészítésének esetében is nyugodtan igénybe vehetünk egy befőzőautomatát, ami gyakorlatilag elvégzi helyettünk a főzés és kavargatás rituáléját. Ebben az esetben tartósítószerre ismét nem lesz szükségünk, mivel az automata dunsztoló funkciója enélkül képes tartósítani a sütőtöklekvárt.

Mint ahogy azt láthattuk, a sütőtök egy rugalmas zöldség, nem muszáj ragaszkodni a jól bevált sütéshez. Legyen a műfaj lekvár, vagy ivólé, ez a kellemesen édes őszi termény könnyedén megállja a helyét a konyhában. Egészséges, finom – fogyasszuk bátorsággal!

A képek forrása: freepik.com

Hozzászólások

Rólunk

A Weninger Bt. családi vállalkozás

Cégünk 1995. évi alapítása óta elsődleges célunk, hogy megismertessük az emberekkel a tartósítószer-mentes befőzés legegyszerűbb és legmegbízhatóbb módját.

Kínálatunkban kizárólag csak kiváló minőségű, tartós, német gyártmányú háztartási készülékek és eszközök találhatóak.

Vevőink elégedettségét mutatja, hogy már több mint 24 éve értékesítjük Befőzőautomatáinkat, melyek hatalmas népszerűségnek örvendenek! 

Próbálja ki Ön is, milyen az önfeledt befőzés élménye! 

Weninger Befőzőautomata

Befőzés, dunsztolás könnyen és egyszerűen!
Weninger Befőzőautomata

Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos

Digitális vezérlővel, rozsdamentes acél burkolattal - konyhája dísze.
Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos