Befőzés.hu Blog

Tartósítószer-mentes tippek, trükkök, receptek

2022. december 28.

Újévi korhelyleves befőzőautomatával

#korhelyleves

Újév reggelén a „soha többet nem iszom” talán az egyik leggyakoribb gondolat, ami az emberben megfogalmazódik ébredés után, ezt pedig mindjárt követi is a fejfájás, remegés, rossz közérzet. Szerencsére a népi medicina többek között a korhelykedés utáni másnaposságra bőven kínál gyógymódokat, köztük például a beszédes nevű korhelylevest (korhely=iszákos, lusta), amely kellemesen savanykás ízével és könnyed, laktató tartalmával picit talán segít jobban elviselni a másnaposság szörnyű óráit. Ismerjük meg ezt a remek ételt, ami nem csak újévkor, de gyakorlatilag az év során bármikor jól esik, és még csak nem is kell hozzá feltétlenül egy görbe este!

Mi a korhelyleves?
Egyszerű korhelyleves recept
A korhelyleves tartósítása

A korhelyleves

A szilveszteri ételek nagyszerűsége egyszerűségükben rejlik, hiszen ilyenkor csupán néhány egyszerű alapanyagból, mint például a lencse vagy a káposzta, igazán laktató finomságok kerülnek az asztalra. Erre jó példa a korhelyleves is, amely nem más, mint egy savanykás ízvilágú kolbászos káposztaleves. Az egyszerű korhelyleves savanyú káposztával és hagyományosan kolbásszal készül, ám ismerünk olyan verziókat, amelyekben a hús szerepét virsli, füstölt hús vagy húsgombóc tölti be. További összetevő lehet még a lencse, a gersli, a hajdina vagy a bab, illetve a sárgarépán kívül a gyökérzöldségek széles választékából más is gyakran kerül a lébe. Jellegzetes ízesítőként a legelterjedtebb a babérlevél és a kömény, amelyek jótékonyan hatnak az emésztőrendszerre, illetve vannak, akik tálaláskor friss kaporral hintik meg és tejfölt kanalaznak bele, hogy még könnyebbé és frissebbé váljon a leves. Gyógyító, gyomornyugtató hatását a savanykás íznek és kellemesen pikáns savtartalmának köszönheti, amely meghozza az étvágyat és enyhíti a háborgó érzést. A savanyú káposzta emellett jótékonyan hat a máj működésére, segít emésztőrendszerünknek megszabadulni a különféle méreganyagoktól és alacsony kalóriatartalom mellett nagyon jól laktat. A korhelyleves tehát már-már egészségesnek mondható, hiszen telis-tele van tápláló hozzávalókkal, segít helyrebillenteni az elgyötört szervezet folyadék- és sóháztartását, így könnyebben járhatjuk végig a másnaposságból kivezető utat.

Ahogy említettük, levesünk amilyen egyszerű, olyan nagyszerű, hiszen a legegyszerűbb verziót valóban nem alkotja más a savanyú káposztán és a füstös ízt kölcsönző kolbászon kívül. Persze ott vannak még a fűszerek, egy kis hagyma és zsiradék gyanánt használt, üvegesre pirított szalonna is, de alapvetően ez a leves nagyon kevés hozzávalóból, nagyon rövid idő alatt készül, ami előnyös lehet akkor, amikor másnaposan próbálunk összeütni valami ennivalót. A korhelyleves alapreceptje következik most, bátran variáld ízlésed szerint!

Olvaszd ki az apró kockára vágott szalonna zsírját, majd a kiolvadt zsíron pirítsd vele együtt a vékonyra szeletelt, füstölt kolbászkarikákat! Ha megpirult, dobj rá szintén apróra vágott hagymát és fokhagymát, és pirítsd őket is üvegesre! Szórj rá fűszerpaprikát, amelyet óvatosan kevergess pár pillanatig, hiszen színe és íze zsírban oldódik igazán, azonban ha odaég, szörnyen megkeseredik és ez a kellemetlen íz érezhető lesz az egész levesben. Ez után jöhet a kissé átmosott savanyú káposzta, az átmosással egyébként nagyszerűen szabályozható a leves savassága is! Ezt követik a fűszerek, azaz a babér, a kömény, a só, a bors, majd öntsd fel az egészet annyi vízzel, amennyi ellepi! Ha szeretnéd, itt kerülhet bele például egy kevés sárgarépa, de akár konzerv lencsével, konzerv babbal is dúsíthatod! Az egészet főzd forrástól számítva fél óráig, hogy a zöldségek még roppanósak maradjanak, és valamennyire a káposzta vitamin- és tápanyagtartalma is megmaradhasson! Ha a leves elkészült, kanalazz rá tejfölt és ízlés szerint akár friss kaprot is szórhatsz a tetejére! Ez egy könnyedebb verzió, de a levest a táplálóbb ételek hívei egy paprikás-hagymás rántással is besüríthetik. Nem is kell más, csak egy kanál és a leves után egy jó nagy alvás, a másnaposság pedig már el is illant. 

Korhelyleves recept

Aki evett már korhelylevest, az tudja, hogy ez a finom fogás mindig jól esik, nem csak akkor, ha előző este kirúgtunk a hámból. Egy hideg téli estén vagy egy hosszú, őszi kirándulás után nincs is jobb egy forró levesnél, és ha ez éppenséggel egy korhelyleves, akkor vacsoránk egyenesen tökéletes lesz. Bár a korhelyleves hamar elkészül, néha még ennyi időnk sincs, jó tehát, ha van pár üveggel belőle a kamrapolcon ilyen esetekre. Bizony, a korhelylevest (vagy más leveseket) tartósítószer nélkül, akár hónapokra előre tartósíthatjuk még sok más készételhez hasonlóan a Weninger Befőzőautomatában, hogy mindig legyen otthon olyan saját készítésű étel, amit hosszas kiolvasztás helyett csak melegíteni kell. A befőzőautomata talán kevésbé ismert funkciója, hogy akárcsak a lekvárokat vagy befőtteket, a készételeket is dunsztolhatjuk vele, és úgy őrizhetjük meg ételeinket hosszú időre, hogy közben nem használunk egészségre káros, vegyszeres tartósítási módszereket – Érdemes tehát így is gondolni a befőzőautomatára.

A korhelyleves tartósítása, készétel készítése befőzőautomatával

A készételek tartósíthatósága révén hetekkel előre megtervezhetjük étrendünket például egy diéta vagy egy elfoglaltabb ünnepi időszak előtt, ráadásul mindig tudni fogjuk, hogy mit eszünk, hiszen saját magunk készítette ételekről van szó. Első lépésként rendezz egy-két „főzős” napot, amikor lesz időd mindent frissen elkészíteni, hiszen a dunsztolás csakis frissen főtt ételekből lehetséges, hűtőben tárolt maradékokból már nem. Amennyiben hús is kerül az üvegbe, ügyelj rá, hogy biztosan átsüljön vagy átfőjön, mivel a nyers részek a készételek romlását okozhatják. A húsokban ne maradjon porc, csontos rész vagy szálka! Emellett a tartósítani kívánt levesekből hagyd ki a tojást, a lisztet és a tésztát is, hiszen ezek is romlást indíthatnak el annak ellenére, hogy dunsztoltad az ételt. Amennyiben a korhelylevest szeretnéd tartósítani, ezúttal ne készíts hozzá rántást, sürítsd be inkább az üveg felbontása után! Ha elkészült a friss étel, töltsd velük háromnegyedig a tiszta dunsztosüvegeket, és helyezd őket a befőzőautomatába. Mivel az üvegekben levegő van, ezért érdemes nehezéket tenni a tetejükre, és utána önteni melléjük vizet, így nem úsznak fel a felszínre. Válaszd ki a készételek tartósítását végző programot, és kész is vagy - Az idő lejárta után pedig nincs más dolgod, mint a kamrapolcra tenni saját készítésű finomságaidat. A készételek tartósításánál kiemelten fontos a használati útmutató betartása, valamint a jól záródó, tiszta üvegek használata! Mindig csakis a tájékoztatót vedd figyelembe, és ne használj hozzá más programot, hiszen a nem megfelelő tartósítás súlyos ételmérgezéshez vezethet.

A korhelyleves tehát tökéletes választás, ha levest szeretnél tartósítani, hiszen nem csak a magyar konyha egyik nagy múltú remekéről van szó, de gyakorlatilag mindig jólesik, és szabadon, ízlés szerint variálható kedvenc húsainkkal, zöldségeinkkel. Készítsd el te is ezt az igazi, tápláló téli fogást, és ha az elkövetkező téli időszakra is szeretnél felkészülni, akkor tartósítsd bátran a Weninger Befőzőautomatával!

Képek forrása: freepik.com

Hozzászólások

Rólunk

A Weninger Bt. családi vállalkozás

Cégünk 1995. évi alapítása óta elsődleges célunk, hogy megismertessük az emberekkel a tartósítószer-mentes befőzés legegyszerűbb és legmegbízhatóbb módját.

Kínálatunkban kizárólag csak kiváló minőségű, tartós, német gyártmányú háztartási készülékek és eszközök találhatóak.

Vevőink elégedettségét mutatja, hogy már több mint 24 éve értékesítjük Befőzőautomatáinkat, melyek hatalmas népszerűségnek örvendenek! 

Próbálja ki Ön is, milyen az önfeledt befőzés élménye! 

Weninger Befőzőautomata

Befőzés, dunsztolás könnyen és egyszerűen!
Weninger Befőzőautomata

Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos

Digitális vezérlővel, rozsdamentes acél burkolattal - konyhája dísze.
Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos