Befőzés.hu Blog

Tartósítószer-mentes tippek, trükkök, receptek

2022. szeptember 30.

Zöldségek és gyümölcsök tárolása

#gyümölcsök #spájz #zöldségek

Tippek és praktikák, hogy sokáig frisset és finomat ehess

Végre betakarítottuk az ősz kincseit, lassan megtelnek a kamrák, kezdődhet a tél. A zöldségek és gyümölcsök megfelelő tárolása azonban megkíván némi gyakorlatot, hogy minél tovább maradjanak frissebbek, és megőrizhessék értékes vitamin- és tápanyagtartalmukat, ropogósságukat és jó ízüket. A megfelelő tárolás tehát lényegében a tartósítás egy egyszerű formája, amellyel megnövelhetjük az otthon tárolt termények élettartamát. Zöldség és gyümölcs tárolási tanácsaink következnek.

Általános tanácsok kezdőknek és haladóknak
Mi mehet a spájzba?
Zöldségek és gyümölcsök tárolása hűtőben
Az etiléngáz hatása
Tárold helyesen, dolgozd fel jól!

Általános tanácsok kezdőknek és haladóknak

Zöldségek és gyümölcsök tárolása - 1. kép

A zöldségek és gyümölcsök tárolásának alapvető szabályai elsőre kézenfekvőnek tűnhetnek, de ennek ellenére nem árt mégis beszélni róluk. Például az első vásárlás utáni gondolatunk az lehet, hogy a frissen hazaszállított finomságokat bedugjuk a csap alá, és alaposan lemossuk róluk a földet, vagy az egyéb szennyeződéseket, így helyezve őket aztán a hűtőszekrénybe vagy a zöldségtároló helyiségbe. Ezzel azonban többet árthatunk mint használhatunk, hiszen könnyen lemoshatjuk a gyümölcsök és zöldségek külsején levő védőréteget, amely megakadályozhatná vagy lelassíthatná a romlás folyamatát. A terményeken (pl. szőlőszemek között) maradt víz szintúgy gyorsíthatja a romlást, sőt, penészedéshez is vezethet, ezért általános jótanács, hogy minden zöldséget és gyümölcsöt csak közvetlenül a fogyasztás és felhasználás előtt érdemes először megmosni, addig pedig a többi élelmiszertől jól elkülönítve tároljuk őket. A nedvességtől való védelem igaz a tárolási környezetre is, azaz a legtöbb zöldséget és gyümölcsöt nem csak beszerzés után, de tárolás közben is jó, ha meg tudjuk óvni a víztől. Van azonban néhány kivételt jelentő termény, ezekre később visszatérünk.

A másik tanács, hogy igyekezzünk mindig teljesen érett, de nem túlérett zöldségeket és gyümölcsöket elraktározni. Ha mégis találunk túlérett példányt, használjuk fel gyorsan egy leveshez vagy egy gyors kevert sütihez! A romlott vagy romlófélben levő szemektől is váljunk meg, és a fonnyadt leveleket is távolítsuk el, hiszen ezek beindíthatják a romlási folyamatot. Ennek megelőzésére érdemes időről időre ellenőrizni az zöldségtároló állvány polcait és fiókjait, hogy megbizonyosodjunk róla, nem lapul-e valahol egy romlott példány. Érdemes figyelni arra is, hogy az egymáson tárolt termények ne nyomják össze egymást és a szemek közt is jó legyen a szellőzés, így szintén megakadályozhatók a romlási folyamatok. Összefoglalva tehát igyekezzünk száraz, hűvös, jól szellőző helyet találni zöldségeinknek és gyümölcseinknek, ahol összenyomódás nélkül tárolhatjuk őket!

Otthoni éléskamránkban ideális esetben száraz levegő, jó szellőzés, alacsony hőmérséklet és kevés fény uralkodik, ezeket a körülményeket kell figyelembe vennünk akkor, amikor feltöltjük a polcokat. A kamrában vagy akár a padláson, garázsban is tárolhatók például a burgonya, a hagyma, a fokhagyma, a téli alma és az édesburgonya, amelyeket egymástól jól elkülönítve, külön ládákban helyezzünk el! Ide sorolható még a körte is, de csak félig – Tárolásának módja attól függ, mennyire érett állapotban sikerül hozzájutnunk. A kevésbé érett szemeket bátran tárolhatjuk a spájzban, ám ha már kicsit érettebeket kapunk, akkor inkább a hűtőt javasoljuk erre a célra. A kamrában elhelyezett zöldségek és gyümölcsök minőségét folyamatosan ellenőrizzük, és az előzőekben már olvasott módon vegyük ki közülük a romlásnak indult szemeket! Amennyiben megfelelő körülményeket tudunk biztosítani, a felsorolt termények hónapokon át, akár egész télen gond nélkül eltarthatók és felhasználhatók!

Zöldségek és gyümölcsök tárolása - 2. kép
Zöldségek és gyümölcsök tárolása - 3. kép

Átalánosságban elmondható, hogy a hűtő páratartalma és egyenletesen alacsony hőmérséklete főként azoknál a zöldségeknél és gyümölcsöknél jön jól, amelyek gyengébb levelű (pl. salátafélék, spenót), apróbb szemű (pl. áfonya, eper, málna, borsó, meggy), vagy lédúsabb (pl. uborka, szőlő, halványító zeller, illetve a citrusfélék, barackfélék és az egzotikus gyümölcsök) fajták. Ezeket sérülékenységük miatt nem tudjuk olyan hosszú ideig tárolni, mint a kamra lakóit, azonban megfelelő hűtéssel és kissé párás környezettel jelentősen, akár két hétre is kitolhatjuk fogyaszthatóságukat, megőrizhetjük nedvességtartalmukat. Néhányukat (pl. répa, kukorica, brokkoli, karfiol, cékla) kifejezetten érdemes nejlonzacskóba tenni és így hűteni, hogy a zacskón belül keletkező pára extra nedvességgel lássa el őket. Egyébként használjuk bátran a hűtő zöldségtároló fiókjait, hiszen itt, a hűtő aljában a legideálisabb a hőmérséklet a tárolásukra! Kerüljük a termények összezsúfolását, mert könnyen sérülnek, könnyen összenyomhatják egymást és a zsúfolt környezettel elzárjuk előlük a levegőt is. A hűtőszekrényben minél feljebbi polcnál járunk, annál magasabb a hőmérséklet, ha tehát a fiókban esetleg nem lenne több hely, a zöldségeket és gyümölcsöket ideiglenesen a legfelsőbb polcon is el tudjuk helyezni. Nem csak a kamrában, de itt is igaz, hogy időnként érdemes ellenőriznünk a hűtő tartalmát romlásnak indult példányok után kutatva, sőt, itt talán még fontosabb mindez, hiszen érzékenyebb, vékony héjú gyümölcsökről és zöldségekről van szó, amelyek képesek szó szerint akár órák alatt is tönkremenni, ha nem megfelelően tároljuk őket.

Érdemes néhány szót szentelni a mélyhűtésnek is, amely szintén mindennapos tárolási és tartósítási forma, és külön szabályai vannak, amelyeket fontos betartani. Praktikus tanács például, hogy a zöldségeket és gyümölcsöket kiporciózva, az eltevés dátumával érdemes a mélyhűtőbe helyezni. A kisebb adagoknál nem kell attól tartanunk, hogy a kiolvasztás után már nem tudjuk visszafagyasztani a maradékot, és végül kidobni kényszerülünk azt. A terményeket tehát kis adagokban, lazán szétterítve fagyasszuk zacskóban vagy műanyag dobozban, hogy elkerüljük a darabok és a szemek összefagyását! Végül, de nem utolsó sorban a zöldségeket érdemes egy rövidke forrázás után hűtőben visszahűteni, mielőtt végleg a mélyhűtőbe helyezzük őket!

Sokan ismerhetjük a praktikát, mi szerint a legkeményebb avokádó is egy-két éjszaka alatt puhára érik, ha egy banánnal együtt tesszük nejlonzacskóba. Ennek a jelenségnek az etiléngáz az oka, amelyet a banánon kívül még számos gyümölcs és zöldség kibocsát észrevétlenül. Vannak, amelyek többet, vannak amelyek kevesebbet, vannak, amelyek minderre érzékenyebbek, és vannak, amelyek kevésbé. Ez a felvázolt esetben persze előnyös, de ha nem vigyázunk, hűtőnk tartalma idő előtt megromolhat, hiszen az etiléngáznak „köszönhetően” gyakorlatilag egy zárt térben folytatódnak az érési folyamatok. A zöldségek és gyümölcsök tárolásánál tehát fontos figyelembe venni, hogy melyik példányokat tesszük egymás mellé, ha nem szeretnénk túlérett, megbarnult, sőt, megrohadt szemeket találni egyik éjszakáról a másikra! Az érett banán, az őszi gyümölcsök (pl. alma, barack, körte, szilva), a zöldségfélék közül pedig a hagyma, a káposzta, a paradicsom, a gomba, a padlizsán és a fejes saláta például valóságos kis etiléngáz-bombák, amelyek nem csak másokat, de még magukat is képesek idő előtt túlérlelni. Ezért ha tehetjük, mindenképpen külön tartsuk, illetve igyekezzünk minél hamarabb felhasználni őket! És melyek azok, amelyeket bátran tárolhatunk? A szőlő, a piros bogyós gyümölcsök, a burgonya, a répa, a cukkíni, a spárga illetve a brokkoli és a kelbimbó biztosan nem okoznak kalamajkát a hűtőszekrényben, esetükben nem kell idő előtti romlástól tartanunk.

Zöldségek és gyümölcsök tárolása - 4. kép

A zöldségek és gyümölcsök helyes tárolásával megőrizhetjük azok zamatát és friss állagát, így később is bármikor feldolgozhatjuk őket! Készítsünk bármikor savanyúságot, lekvárt, ivólevet vagy szörpöt az őszi és téli hónapok során is Weninger befőzőautomatával, hiszen a jó állapotban megőrzött termények a legfinomabbak és legvitamindúsabbak! Az automata használata nem csak forradalmian kényelmes, de az általa nyújtott kíméletes hőkezelés segítségével megőrizhetjük a természetes, friss ízt és a gazdag tápanyagtartalmat, saját készítésű finomságainkat pedig mindig büszkén fogyaszthatjuk és kínálhatjuk vendégeinknek!

A képek forrása: freepik.com

Hozzászólások

Rólunk

A Weninger Bt. családi vállalkozás

Cégünk 1995. évi alapítása óta elsődleges célunk, hogy megismertessük az emberekkel a tartósítószer-mentes befőzés legegyszerűbb és legmegbízhatóbb módját.

Kínálatunkban kizárólag csak kiváló minőségű, tartós, német gyártmányú háztartási készülékek és eszközök találhatóak.

Vevőink elégedettségét mutatja, hogy már több mint 24 éve értékesítjük Befőzőautomatáinkat, melyek hatalmas népszerűségnek örvendenek! 

Próbálja ki Ön is, milyen az önfeledt befőzés élménye! 

Weninger Befőzőautomata

Befőzés, dunsztolás könnyen és egyszerűen!
Weninger Befőzőautomata

Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos

Digitális vezérlővel, rozsdamentes acél burkolattal - konyhája dísze.
Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos