Befőzés.hu Blog

Tartósítószer-mentes tippek, trükkök, receptek

2022. október 30.

A szőlő befőzése

Ha a szőlő leggyakoribb feldolgozási módjait kellene felsorolnunk, a bor, a pálinka és a mazsola biztosan az elsők között lenne. Ha pedig a legnépszerűbb befőzni való gyümölcsöket kellene felsorolnunk, a szőlő talán elsőre eszébe se jutna senkinek. Pedig sokkal sokoldalúbb gyümölcs, mint gondolnánk. Édes, napsütötte ízét többféle képpen is megőrizhetjük a téli hónapokra. Legújabb cikkünk a szőlő rendhagyó feldolgozási módjairól szól.

Miért szeresd a szőlőt? – A szőlő jótékony hatása
A szőlő tartósítása
Meglepően sokoldalú – Amikor tényleg savanyú a szőlő
Szőlő ivólé készítése házilag? Befőzőautomatával a legkönnyebb!

A szőlő befőzése - 1. kép

Gondoljunk csak az ókori görög ábrázolásokra, láthatjuk, hogy a szőlő már évezredek óta velünk van. Egy ősi gyümölcs, amit mindig is különleges eledelnek tartott és nagy becsben tartott számos kultúra. Szerencsére még ma is így van, így továbbra is élvezhetjük a szőlőfajták finom és változatos ízeit és egészségünkre gyakorolt jótékony hatását (ez utóbbit egyébként már az említett ősi kultúrák is felismerték). A szőlő folyadéktartalma 80%, és ami a vitaminokat és nyomelemeket illeti, rendkívül gazdag káliumban, vasban, folsavban, valamint A, B, C és K-vitaminokban is. Bár a szőlőcukor révén energiatartalma kiemelkedően magas, a vércukorszintet mégsem dobja meg drasztikusan. A szőlő híres flavonoid tartalmáról, ami antioxidáns hatása révén megvéd a szabad gyökök káros hatásaitól. Emellett számos módon védi és karbantartja a szív- és érrendszert, véd a szívinfarktustól, rezveratrol tartalma pedig lassítja a rákért felelős enzimek képződését is. Nem vitás tehát, hogy a szőlőnek igenis helye van étrendünkben, és érdemes kíméletes módon, jótékony hatóanyagait megőrizve tartósítani.

Bár a szőlőt ugyanúgy tartósíthatjuk, mint bármelyik másik gyümölcsfélét, mégis valahogy kiesik a köztudatból, amikor a befőzés kerül szóba. Pedig a szőlő akár még fűszeres savanyúságnak, ivólének vagy zselének is elkészíthető, tehát ha azt nézzük, univerzálisabb, mint a legtöbb gyümölcs. További előnye, hogy kalóriaszegényebben, alacsonyabb cukortartalommal is elkészíthetjük, hiszen szőlőcukor tartalmának köszönhetően eleve egy nagyon édes gyümölcs. Meghámozni és kimagozni sem kell, ha nem szeretnénk, hiszen számos magnélküli fajta is kapható a boltokban, így aki nem szereti a kesernyés roppanósságot, szintén megtalálja a számítását. Tudni érdemes azonban, hogy a fent is említett jótékony hatóanyagok főleg a magban és a héjban találhatók, ezért a szakértők nem javasolják a nemesített, mag nélküli fajták fogyasztását.

A szőlő kiválasztásánál érdemes a csemegeszőlő fajták közül választanunk, hiszen ezek a legédesebbek és legízesebbek. A muskotályos szőlő például kitűnő választás lehet, hiszen friss, virágos íze miatt nem csak a belőle készült bor, de a mazsola és a szőlőlé is különleges, mennyei finomság. Csak olyan fürtöket válasszunk tartósításra, amelyek szép feszes, érett szemekből állnak, nem látható rajtuk barnaság vagy ráncos héj. A fürtöt alaposan, de óvatosan mossuk meg, majd szedjük le róla a szemeket és hagyjuk őket kicsit lecsepegni. A befőzéshez használt eszközök tisztaságáról már többször szó esett, így most is kiemelnénk, hogy a jó végeredmény érdekében steril, tiszta üvegekkel és eszközökkel érdemes dolgozni a befőzés során. És itt el is érkeztünk ahhoz a fázishoz, amikor több irányba is tovább indulhatunk attól függően, mit szeretnénk készíteni a szőlőből.

A szőlő befőzése - 2. kép
A szőlő befőzése - 3. kép

Ha lekvárt készítünk, akkor körülbelül 5 kg megmosott szőlőszemet tegyünk a Weninger Befőzőautomata lekvárfőző betétjébe, és indítsuk el a lekvárfőző programot! Körülbelül három óra múltán adjunk a szőlőhöz ízlés szerinti mennyiségű cukrot és egy kis citromhéjat, majd további másfél óra után leemelhetjük a lekvárfőző betétet az automatáról. Egy szitán keresztül nyomkodjuk át a lekvárt, hogy megszabaduljunk a magoktól, majd a lekvárt töltsük az előkészített, tiszta befőttes üvegekbe! Zárjuk le és helyezzük vissza őket a befőzőautomatába, majd dunsztoljuk a megfelelő program kiválasztásával!

Ha szőlőbefőttet készítenénk, akkor a megmosott és hibátlan szőlőszemeket helyezzük befőttes üvegekbe, szórjunk mindegyik üvegbe másfél vagy két evőkanálnyi kristálycukrot (lehet cukor nélkül is), öntsük fel vízzel, majd dunsztoljuk az üvegeket a befőzőautomatával! Hasonlóképpen járhatunk el a szőlősavanyúság készítésekor, ekkor az üvegbe szórt szőlőszemeket sós-ecetes, fűszerekkel ízesített lével öntsük fel, esetleg szúrjunk a szemek közé friss, megmosott fűszerágakat, zárjuk le az üvegeket, majd szintén a befőzőautomata segítségével dunsztoljuk őket!

A Weninger Befőzőautomata hasznos kiegészítője az ivólékészítő betét, amely segítségével isteni szőlőlevet tehetünk el a téli hónapokra! Az ivólékészítővel ráadásul kétféle módon is kinyerhetjük a szőlőlevet: szűrt formában, valamint gyümölcshússal és cukorral dúsítva. Az első verzióhoz helyezzük a szőlőszemeket az ivólékészítő tartályába, majd körülbelül húsz perc múltán engedjük üvegekbe a friss, natúr ivólevet! Zárjuk le az üvegeket, és már mehetnek is a kamrapolcra, a frissen, forrón csapolt gyümölcslevet már nem kell tovább dunsztolnunk. A második verzióhoz kivételesen érdemes mag nélküli, vagy magozott szőlőszemekkel dolgozni, hiszen a gyümölcshúst is felhasználjuk majd. Készítsünk ivólevet az előzőekben leírt módon, majd engedjük a levet egy nagy tálba! Az ivólékészítő szűrőjén fennmaradt gyümölcshúst keverjük a léhez, botmixerrel pépesítsük, majd ízlés szerint adjunk hozzá cukrot, citromot, fűszereket! Az így kapott rostos ivólevet töltsük üvegekbe, zárjuk le őket, majd dunsztoljuk a befőzőautomata segítségével! Az ivólékészítő betéttel készült szűrt vagy rostos ivóleveket később akár szódával higítva is felszolgálhatjuk, igazi egészséges, tartósítószer és adalékanyag-mentes frissítő!

Aki szereti a konyhai izgalmakat, a szőlő aszalásával, azaz a mazsolakészítéssel is kísérletezhet, például a Weninger kínálatában kapható aszalóval. Ahogy már említettük, a szőlő nedvességtartalma rendkívül nagy, ráadásul a gyümölcshúst egy feszes és viszonylag vastag héj rejti, ezen tulajdonságok miatt a mazsolakészítés hosszabb időt vesz igénybe az átlagosnál. Jó hír, hogy lerövidíthetjük az aszalás időtartamát, ha félbevágott szemeket helyezünk az aszalógépbe, az íz és az állag ez esetben teljesen hasonló lesz ahhoz, mintha egész szemekkel dolgoznánk. Emellett ha mégis egészben szeretnénk megtartani a szemeket, érdemes aszalás előtt kb. fél percre forróvízbe meríteni a szemeket egy szűrőkanál segítségével, így a héj szerkezete meglazul kicsit, és könnyebben ereszti át a nedvességet az aszalás során. Dolgozzunk ízes, édes fajtákkal, mint például a már említett muskotályos szőlő, hogy igazán finom legyen a végeredmény!

Végül, de nem utolsó sorban a lágyan olvadó, vajas pirítósra kent szőlőzselé is kitűnő finomság, amelyhez csupán a szőlő levét használjuk fel, illetve zselésítővel kevert cukrot, citromot, esetleg még egy kis fahéjat vagy mentát. A szőlőből kinyert és átszűrt tiszta levet helyezzük egy lábosba, adjunk hozzá megfelelő arányban befőzőcukrot, majd ízesítsük! Néhány percnyi főzés és sürítés után töltsük üvegekbe, zárjuk le őket, majd dunsztoljuk a befőzőautomata segítségével!  

Mindebből látható tehát, hogy nem kell félnünk a szőlőtől, mint alapanyagtól, bátran használhatjuk befőzéshez, akárcsak a többi megszokott gyümölcsöt. Mivel még mindig nem annyira elterjedt, mint a barack vagy a szilva, biztosak lehetünk benne, hogy a szőlőből készült finomságokkal ráadásul meglepetést is okozunk majd. Tényleg nem marad hát okunk arra, hogy ne próbáljuk ki!

A képek forrása: freepik.com

Hozzászólások

Rólunk

A Weninger Bt. családi vállalkozás

Cégünk 1995. évi alapítása óta elsődleges célunk, hogy megismertessük az emberekkel a tartósítószer-mentes befőzés legegyszerűbb és legmegbízhatóbb módját.

Kínálatunkban kizárólag csak kiváló minőségű, tartós, német gyártmányú háztartási készülékek és eszközök találhatóak.

Vevőink elégedettségét mutatja, hogy már több mint 24 éve értékesítjük Befőzőautomatáinkat, melyek hatalmas népszerűségnek örvendenek! 

Próbálja ki Ön is, milyen az önfeledt befőzés élménye! 

Weninger Befőzőautomata

Befőzés, dunsztolás könnyen és egyszerűen!
Weninger Befőzőautomata

Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos

Digitális vezérlővel, rozsdamentes acél burkolattal - konyhája dísze.
Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos