Befőzés.hu Blog

Tartósítószer-mentes tippek, trükkök, receptek

2022. december 09.

Cékla télire - céklalekvár, fermentálás

#cékla #vitaminok

A cékla és a tél

A cékla talán egyike a legmegosztóbb zöldségféle, hiszen markánsan földes íze és élénk színe igazán egyedülállóvá teszi a többi gyökérzöldség között. Sokunk emlékeiben még élénken ott él az oviban oly’ gyakorta kínált ecetes cékla semmivel össze nem téveszthető íze és állaga - Vannak olyanok, akik ekkor idegenedtek el végképp a céklától, pedig változatos elkészítési módjainak köszönhetően igazán izgalmassá tehetjük ezt a meglepően sokoldalú zöldséget. Bátran kijelenthetjük tehát, hogy a cékla bizony a tél egyik legnagyobb sztárja, vegyük sorra, mi minden készülhet belőle!

A cékla jótékony hatásai
A cékla felhasználása
Cékla télire – A cékla eltevése
                        A cékla fermentálása
                        A céklalekvár

Cékla télire - céklalekvár, fermentálás - 1. kép

Ha azon gondolkodsz, a kellemetlen gyerekkori élmények ellenére adj-e neki egy esélyt, akkor a válaszunk egy határozott igen! Nem csak azért, mert a cékla jótékony hatásai egyszerűen fenomenálisak, de azért is, mert érdekesebbé és színesebbé tehetjük vele étrendünket. Gyulladáscsökkentő és méregtelenítő hatása mellett fokozza a vérkeringést és így az erőnlétet és állóképességet is, lutein és béta-karotin tartalma védi a szem egészségét. Jellegzetes színét adó pigmentjei révén vértisztító hatású, serkenti a májsejtek működését, így hatékonyabban méregteleníthetünk. Kutatások támasztják alá, hogy a cékla képes lelassítani a különféle tumorok növekedését, jótékony hatással van a memóriára, és nitráttartalmának köszönhetően sikeresen kezelhető vele a magas vérnyomás. Ezek mellett a cékla kalóriatartalma alacsony, csupán 43 kalória van 100 grammban. Vastartalma ezzel szemben kiemelkedő, és mivel C-vitamint is tartalmaz, a felszívódás is kielégítő, így ha vashiányban szenvedünk, ez a zöldség egyszerűen kihagyhatatlan étrendünkből. Magas antioxidáns, ásványi anyag (magnézium, kálium, mangán) és vitamin tartalma (A-, B- és C-vitaminok) igazi szuperzöldséggé teszi, ami kifejezetten hasznos a téli náthaszezonban, érdemes tehát kísérletezni a különféle elkészítési módokkal.

Hirtelen nem is tudjuk, hol kezdjük a felsorolást, hiszen a cékla olyan sok formában elkészíthető. Annyi azonban bizonyos, hogy bárhogy is dolgozzuk fel, élénk színe mindenhol nyomot hagy, a kezünktől a konyhapulton át, egészen a vele együtt elkészített, más alapanyagokig. Ezt az erős színező hatást egyébként előnyünkre is fordíthatjuk, ha látványos módon szeretnénk tálalni az egyszerű főtt tojást: a frissen főtt tojásokat pucoljuk még, és még melegen helyezzük az ecetes cékla levébe! Másnapra a tojás magába szívja a színanyagokat gyönyörűen megszínezve a főtt tojás felületét, ráadásul a vágási felület is látványos lesz a vékony, rózsaszín csíknak köszönhetően!

A céklának vékony héja van, így hámozása könnyű, gumikesztyű mindenképpen javasolt hozzá. A zöldség maga kemény és roppanós, ezért felvágni óvatosan kell. Ha egészben sütjük vagy főzzük, rajta hagyhatjuk a héját, egyébként érdemes meghámozni.

Lereszelve készíthetünk belőle friss salátát (pl. cékla-alma saláta), de a nyers cékladarabokkal turmixainkat, smoothie-jainkat is feldobhatjuk, a zöldség vitamin- és ásványianyag-tartalma így maradéktalanul szervezetünkbe juthat. És ha már a nyers fogyasztásról beszélünk, ne feledkezzünk meg a cékla leveléről sem, hiszen izgalmas ízű levélzöldségként használhatjuk salátákba, szendvicsekbe. A reszelt céklából cékla tócsni is készülhet burgonyás rokonához hasonló módon, de készüljünk fel a benne rejlő magas víztartalomra, és a reszelt céklát alaposan nyomkodjuk ki sütés előtt!

Cékla télire - céklalekvár, fermentálás - 2. kép
Cékla télire - céklalekvár, fermentálás - 3. kép

A cékla főzése akkor lehet előnyös, amikor például kenhető krémet szeretnénk készíteni belőle. Főzési ideje a gumók nagyságától függően akár több óra is lehet, ezért érdemes kuktában végezni. Miután megfőtt, hámozzuk meg, turmixoljuk le, és az így kapott cékla pürét dúsítsuk például tormával, majonézzel, sajtkrémmel, vagy készíthetünk belőle céklás humuszt, és ne felejtsük mellőle a friss, ropogós pirítóst sem! A főtt cékla bébiétel alapanyagnak is kiváló, főleg más pépesített gyümölcsökkel, zöldségekkel keverve.

A sült cékla fenséges köretként szolgálhat például sültek mellé, hiszen cukortartalma ekkor karamellizálódik, és igazán édesre, ragacsosra sül mindenfajta extra ízesítés nélkül is. Hámozzuk meg, vágjuk falatnyi darabokra, amelyeket forgassuk meg egy kiskanálnyi olajban, sózzuk meg, és terítsük sütőpapírral bélelt tepsire! Süssük vagy grillezzük bátran magas hőfokon, hiszen a hő hatására meglepően sok folyadék távozik belőle, így biztosan nem ég le egyhamar. Mivel a cékla sütőben nagyon édesre sül, mindig jót tesz neki egy kis savasság: a balzsamecet például kiválóan illik hozzá, és kiegyensúlyozhatjuk vele az intenzíven földes ízt. Sárgarépával, paszternákkal, zellerrel együtt sütve különleges, már-már ünnepi hangulatú köret válhat belőle, ami nem csak finom, de egészséges is!

A céklából egészséges nassolnivalót, céklachipset is készíthetünk, ha a nyers céklát hajszálvékonyra vágjuk egy szeletelő, vagy akár egy hámozókés segítségével. A szeleteket helyezzük az aszalógépbe, és szárítsuk őket körülbelül 5-6 órán keresztül! Az így kapott ropogós és édes céklachipset önmagában is rágcsálhatjuk, de ételek tetejére, salátákba is szórhatjuk, légmentesen tárolva pedig hosszú ideig megőrzi roppanósságát.

Végül, de nem utolsó sorban a cékla rengeteg levet tartalmaz, ezáltal kiváló ivólé alapanyag lehet. A cékla ivólé készítése egyszerű: a meghámozott és darabokra vágott céklát helyezzük a Weninger Befőzőautomata ivólékészítő betétjébe, és a megfelelő program segítségével nyerjük ki belőle a levet! Az ivólevet ez után dúsíthatjuk más gyümölcsök frissen préselt levével és felhasználhatjuk például smoothie-k, turmixok higítására is, de ihatjuk önmagában is, mindennapi vitaminpótlásként.

Cékla télire - céklalekvár, fermentálás - 4. kép
Cékla télire - céklalekvár, fermentálás - 5. kép

Ami a tartósítást illeti, a legklasszikusabb változat talán a már említett cékla savanyúság, amely egyszerre édes és savanykás, a cékla állaga pedig még harapható, de már puha. Receptje egyszerű: a zöldséget hámozzuk meg és szeleteljük vékonyra. Tiszta befőttesüvegekbe szórjunk egész fűszereket ízlés szerint, majd helyezzük a céklaszeleteket az üvegekbe, szorosan egymás mellé! Öntsük fel mindezt cukros-ecetes-sós felöntőlével, alaposan zárjuk le, majd helyezzük a Weninger Befőzőautomatába, és dunsztoljuk 120 percig!

A fermentálásról már volt szó egy korábbi bejegyzésünkben, a módszer pedig céklával is nagyszerűen működik! A fermentált cékla elkészítése az alábbi: a felszeletelt céklát helyezzük tiszta üvegekbe, jól nyomkodjuk le, majd öntsük fel egy liter vízből és egy evőkanál jódozatlan sóból készült felforralt, majd visszahűtött felöntőlével! Zárjuk le az üvegeket, és tegyünk alájuk tányért vagy tálcát, hogy ezekben foghassuk fel az erjedés során kifutott levet. Néhány napon belül dolgozni kezdenek a tejsavbaktériumok, és ekkor érdemes az üveget kissé megnyitni, hogy távozhassanak a keletkező gázok. Amint az erjedés alábbhagy, már ehetjük is saját készítésű fermentált céklánkat, ami hűtőben akár hónapokig eláll, és akár egész télen élvezhetjük jótékony probiotikus hatását.

A végére hagytunk egy igazi különlegességet, a céklalekvárt, hiszen a cékla rendkívül édes íze révén jól párosítható például almával, birsalmával, vagy naranccsal. A céklát, almát hámozzuk meg, vágjuk kisebb darabokra, majd tegyük a Weninger Befőzőautomata lekvárfőző betétjébe két nagy narancs levével együtt! Indítsuk el a megfelelő programot, majd 2,5 óra múlva keverjünk hozzá ízlés szerinti mennyiségű cukrot vagy édesítőszert és fűszerezzük ízlés szerint például fahéjjal, gyömbérrel! Főzzük ezt a keveréket még egy órát, majd a forró lekvárt töltsük tiszta üvegekbe, zárjuk le őket alaposan, majd helyezzük vissza az automatába dunsztolásra! A céklalekvárt az alma (vagy birsalma) pektintartalma tökéletesen besüríti, a cékla pedig csodás színt ad neki – Húsok mellé vagy lekváros pirítósra fenséges!

Biztosak vagyunk benne, hogy a felsorolt finomságok sora nem teljes, csupán inspirációként szántuk azoknak, akik nem szeretik a céklát, vagy éppen szeretik, de egy kis ihletre van szükségük a további felhasználáshoz. Téli étrendünkbe mindenképpen érdemes beiktatni ezt a különleges zöldséget, hiszen számtalan lehetőséget rejt magában, és ne feledkezzünk meg jótékony hatásairól sem! Ezért mindenkit arra bátorítunk: készítsünk céklát télire!

Képek forrása: freepik.com

Hozzászólások

Rólunk

A Weninger Bt. családi vállalkozás

Cégünk 1995. évi alapítása óta elsődleges célunk, hogy megismertessük az emberekkel a tartósítószer-mentes befőzés legegyszerűbb és legmegbízhatóbb módját.

Kínálatunkban kizárólag csak kiváló minőségű, tartós, német gyártmányú háztartási készülékek és eszközök találhatóak.

Vevőink elégedettségét mutatja, hogy már több mint 24 éve értékesítjük Befőzőautomatáinkat, melyek hatalmas népszerűségnek örvendenek! 

Próbálja ki Ön is, milyen az önfeledt befőzés élménye! 

Weninger Befőzőautomata

Befőzés, dunsztolás könnyen és egyszerűen!
Weninger Befőzőautomata

Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos

Digitális vezérlővel, rozsdamentes acél burkolattal - konyhája dísze.
Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos