Befőzés.hu Blog

Tartósítószer-mentes tippek, trükkök, receptek

2023. január 10.

Csípős és fűszeres tartósított finomságok

#chili #fűszeres

Melegedj fel!

Lehet rajongásig szeretni őket és egyenesen undorodni is tőlük, egy biztos, a csípős és fűszeres ételek sokak számára igen megosztóak. Cikkünk most azoknak szól, akik szívesen ízesítik ételeiket egy kicsit bátrabban, és nem riadnak vissza egy kis csípősségtől és melengető fűszerességtől, legyen szó szószokról, savanyúságokról vagy csatnikról. A chili- és erőspaprika-féléket éppen úgy fel lehet használni a befőzésben, mint az egzotikus tájakról származó fűszereket, ráadásul még jólesőbbé tudjuk tenni velük ételeinket a hűvös napokon. Ehhez nyújtunk most egy kis inspirációt.

Melegítő hatású fűszerek
                Gyömbér
                Fahéj
                Szegfűszeg
A kellemesen csípőstől a pokoli forróságig – A chili csodálatos világa
Melengető finomságok befőzőautomatával
                Fűszeres almabefőtt
                Csípős savanyúság
                Chilis-egzotikus gyümölcslekvár

Melegítő hatású fűszerek

Ezeket az egzotikusnak mondható hozzávalókat azoknak ajánluk, akik lángoló érzet nélkül szeretnék élvezni ételeikben a kellemesen melegítő és élénkítő hatást. Ide tartozik például a gyömbér, a fahéj, a kurkuma, a kardamom, a szegfűszeg és a csillagánizs is, amelyek szerencsére manapság már egyre könnyebben beszerezhetők az ázsiai élelmiszerboltok terjedésének köszönhetően. Népszerűségük egyre nő, és egyre többen használják otton is, amely megint csak annak folyománya, hogy egyre több autentikus ázsiai (gyors)étterem nyílik, ahol végre nem a magyarosított ízeket kapjuk, így egyre szélesebb körben ismerhetjük meg ázsia ízvilágát és színes, változatos ételeit a maguk valódi teljességében. A fent említett fűszerek édes és sós ételekben is felhasználhatók, és jó ízük mellett számtalan kedvező élettani hatással is bírnak, amelyek révén például a keleti orvoslásban is gyakran használják őket ilyen-olyan nyavalyákra. Néhány példa:

Vitaminokban és ásványi anyagokban egyaránt gazdag, nagyon jó gyulladáscsökkentő és immunerősítő, ezért főként megfázásos, légúti betegségeknél és még ízületi gyulladásoknál is kiválóan alkalmazható. Jellegzetes aromája és illata azonnal érezhető, kissé csípős íze és melegítő hatása miatt igen kedvelt. Csodás ízt ad a süteményeknek, főleg az almával és az egzotikus gyümölcsökkel alkot verhetetlen párost. Emellett a levét még smoothie-ba is tehetjük, hiszen igazi szuperélelmiszer, amivel külső-belső egészségünket támogathatjuk.

A fahéjra gondolva egyből a karácsony jut eszünkbe, hiszen ünnepi süteményeinket ízesítjük vele. Ám érdemes kicsit máshogy is gondolni erre a csodás fűszerre, és beiktatni mindennapi étrendünkbe. Édesen melengető, kissé csípős íze sokoldalúvá teszi, és nem csak a gyümölcsös finomságoknak, például kompótoknak, lekvároknak és csatniknak adhatunk vele kellemes aromát, de egy késhegynyivel a paradicsomos ételek ((pl. muszaka, chili con carne vagy akár egy bolognai mártás) ízét is csodásan elmélyíthetjük. Gyógyhatása a vércukorszint szabályozásában nyilvánul meg, de a gyömbérhez hasonlóan szintén gyulladáscsökkentő, nagyon erős antioxidáns és immunerősítő. Emellett serkenti a vérkeringést, gyorsítja az anyagcserét, gombaellenes hatással bír és csökkenti a fájdalmat.

Szintén egy karácsonyi klasszikus, ami sokak számára fertőtlenítő és gyulladáscsökkendő, valamint kicsit zsibbasztó, fájdalomcsillapító hatásáról is ismert, hiszen fogfájásra is gyakorta alkalmazzuk. Antibakteriális, ezért hatékonyan használhatjuk torokfájásra, légúti panaszokra, megnyugtatja a háborgó gyomrot és még a vércukorszintet is kordában tartja. Ami pedig gasztronómiai felhasználását illeti, használhatjuk őrölt formában az intenzívebb ízhatásért, és egészben is, ha csak azt szeretnénk, hogy a háttérben bukkanjon fel az íze. Ízesíthetünk vele húsokat (pl. zsírosabb sertés sülteket), gyümölcskompótokat, és a már említett csatnikból és más közel-keleti ihletésű ételekből sem hagyhatjuk ki.

Tudtad, hogy aki szereti a csípőset, valójában endorfin függő? Bizony, a csípős paprikafélékben található kapszaicin szervezetünkben endorfinrobbanást idéz elő, ezt nevezzük hétköznapi nyelven boldogsághormonnak. Erre a tényre mára egész iparág épült, és (szerencsére) hazánkban is gombamód szaporodnak a chilifarmok és chiliszószokat gyártó mikrovállalkozások, amelyek a legerősebb chilifajtákat is elhozták nekünk messzi országokból. No de nem kell olyan messzire mennünk, ha csípőspaprikát szeretnénk, hiszen hazánkban is megannyi fajtát termesztünk. Gondoljunk csak a már-már fenyegetően zöld színű hegyes erősre, a vöröslő és csípős fűszerpaprikára, a kiváló savanyúság alapanyag almapaprikára, vagy a cseresznyepaprikára. A hegyes erőset ehetjük nyersen, de a nyári sztárételben, a lecsóban is gyakran szolgál alapanyagként. A keményebb héjú fajták, mint az alma- és a cseresznyepaprika kiválóan savanyíthatók, hosszú ideig megőrzik ropogósságukat ecetes lében is.

Rajongsz a csípősért és közben szeretsz kertészkedni is? Akkor jó hírünk van, hiszen a chilit balkonon, vagy akár a konyhaablakban is sikerrel lehet termeszteni. Léteznek kifejezetten balkonládás nevelésre nemesített fajták, amelyek bőventermőek, nem nőnek túl magasra és a napfényen és a gyakori, lelkiismeretes locsoláson kívül nem is igényelnek többet. A boltban vásárolt vagy saját termesztésű chilijeinket ez után akár felfűzhetjük és megszáríthatjuk, vagy akár meg is aszalhatjuk, de készíthetünk belőle darált ízesítőt, kerülhet húspácba is. A türelmesebbek feldolgozás előtt el is távolíthatják az apró magokat, ezzel egy picit enyhíthetünk a csípősségen. Egyes chilifajták egyébként különleges, egészen virágos, gyümölcsös aromát is adhatnak ételeinknek a lángoló csípősségen kívül, sokkal többek tehát egy egyszerű erőspaprikánál, igazi ízesítőként is tekinthetünk rájuk.

Néhány kivétellel nincs is a világon olyan gasztronómia, ami ne használná a csilit, szinte a világ összes égtájáról tudunk mondani olyan ételt, amiből nem hiányozhat. Vegyük csak például a mexikói konyhát, vagy gondoljunk az olaszok pepperoncinis olajára, amellyel a pizzát és a tésztaféléket locsolhatjuk meg! De felsorolhatjuk még az indiai curry féléket, vagy a kínai és a vietnámi konyha számtalan fogását is, no és persze a magyar konyha remekeit, mint a lecsó, a pörkölt, a gulyás vagy a húsleves. Ha tehát felmelegítenénk magunkat a hűvösebb napokon, vagy egyszerűen csak egy kis endorfin hullámra vágyunk, akkor bőven van miből válogatnunk! És ha még mindez nem lenne elég, meglepő módon a chili remekül passzol egyes fanyarabb, savanykásabb gyümölcsökhöz, például a mangóhoz, az ananászhoz, az erdei gyümölcsökhöz, és remekül illik például azokba az édességekbe is, amelyekhez étcsokoládét vagy kakaóport használunk.

Chili paprika

Végül pedig jöjjön néhány rövid recept inspirációként, amelyekhez a már említett fűszereket és persze a chilit használhatjuk ízesítőként.

Így készítsd:

Válassz édesebb típusú, érett, de még nem puha almákat! Hámozd meg, majd vágd félbe őket, és távolítsd el a magházukat is! Készíts elő tiszta befőttes üvegeket, és helyezd el bennük az almaszeleteket úgy, hogy közben egész szegfűszeget, egész fahéjat és esetleg néhány szeletke hámozott gyömbért is elhelyezel köztük! Kanalazz két-két evőkanál cukrot az almák tetejére, majd öntsd fel az üvegeket vízzel! Helyezd őket a Weninger Befőzőautomata tartályába, önts alájuk megfelelő mennyiségű vizet, majd indítsd el a dunsztolást 85 fokon, 30 percig! Ha a program véget ért, már mehetnek is a kamrapolcra!

Így készítsd:

Ehhez a savanyúsághoz egészséges, keményhúsú és sértetlen héjú almapaprikát, cseresznyepaprikát vagy más csípős, savanyításra alkalmas paprikafélét használj! Mosd meg őket, távolítsd el a szennyeződéseket a szárak körül is! Egy hústűvel szurkáld meg a paprikákat, és helyezd őket szorosan tiszta befőttes üvegekbe! Kanalazz rájuk egy-egy teáskanálnyi mustármagot, köményt, koriandermagot és egész borsot, és néhány gerezd fokhagymát is közéjük szúrhatsz! Készíts savanyúságlevet vízből, egy kis cukorból, ízlés szerinti mennyiségű sóból és 10%-os ecetből, majd ezzel öntsd fel az üvegeket! Helyezd őket a befőzőautomata tartályába és vízzel felöntve dunsztold őket 85 fokon, 30 percen át!

Csípős és fűszeres tartósított finomságok - 3. kép

Így készítsd:

Körülbelül fél kg hámozott és felkockázott ananászt és egy érett, meghámozott és felkockázott mangót helyezzünk a Weninger Befőzőautomata lekvárfőző betétjébe! Reszeljük rá egy narancs héját, szórjuk meg ízlés szerint kimagozott, majd apróra vágott chilivel, és indítsuk el a lekvárfőző programot! Három óra múlva adjunk hozzá ízlés szerinti mennyiségű cukrot, és folytassuk a főzési folyamatot! Újabb másfél óra múlva el is készült a lekvár, amit töltsünk tiszta befőttes üvegekbe, és helyezzük vissza őket az automatába még egy kör dunsztolásra, mégpedig 35 percre, 95 fokon!

Igyekeztünk betekintést nyújtani a fűszerek és a csípős ízesítők világába, ám mondanunk sem kell, hogy ez még csak a jéghegy csúcsa volt. Reméljük, sikerült egy kis kedvet csinálnunk a további kalandozáshoz, hiszen az ízek meglepő, új dimenzióit fedezhetjük fel!

Képek forrása: freepik.com

Hozzászólások

Rólunk

A Weninger Bt. családi vállalkozás

Cégünk 1995. évi alapítása óta elsődleges célunk, hogy megismertessük az emberekkel a tartósítószer-mentes befőzés legegyszerűbb és legmegbízhatóbb módját.

Kínálatunkban kizárólag csak kiváló minőségű, tartós, német gyártmányú háztartási készülékek és eszközök találhatóak.

Vevőink elégedettségét mutatja, hogy már több mint 24 éve értékesítjük Befőzőautomatáinkat, melyek hatalmas népszerűségnek örvendenek! 

Próbálja ki Ön is, milyen az önfeledt befőzés élménye! 

Weninger Befőzőautomata

Befőzés, dunsztolás könnyen és egyszerűen!
Weninger Befőzőautomata

Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos

Digitális vezérlővel, rozsdamentes acél burkolattal - konyhája dísze.
Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos