Befőzés.hu Blog

Tartósítószer-mentes tippek, trükkök, receptek

2022. november 02.

Így bánj jól a birsalmával

birsalmasajt, befőtt, lekvár, ivólé, kompót és chutney receptek

A birsalma igazán különleges és megosztó gyümölcs, és rajongói legnagyobb örömére ilyenkor ősszel szerencsére nagyon könnyen hozzájuthatunk a piacokon. Sokakat azonban talán kicsit zavarba ejtenek a jellegzetes alakú, sárga termések, hiszen a birs valódi arcát csak megfelelő feldolgozás és ízesítés után mutatja meg igazán. Nem kell azonban megijedni ettől a remek gyümölcstől, cikkünkben igyekszünk összefoglalni minden tudnivalót, amivel egyenes út vezet a tökéletes, birsalmából készült finomságokig.

Birsalma jótékony élettani hatásai

Mit kell tudnunk a birsalmáról?

A birs bizony a rózsafélék családjába tartozik, gyönyörű virágait májusban, terméseit pedig október végén, késő ősszel hozza. Sajnos eléggé fogékony a betegségekre és a kukacosodásra, ami szintén nem tesz jót hírnevének. Jellegzetesen sárgás-zöldes, almához és körtéhez hasonló termése nyersen igen fanyar és tömör gyümölcshússal rendelkezik, héja vastag és pihés réteg takarja. A makacs és kemény termésnek azonban csak egy kis türelmes törődés kell, amitől máris megszelídül, és a legfinomabb őszi lekvárokat, szörpöket, zseléket, kompótokat, egzotikus ízű csatnikat készíthetjük el belőle.

A birsalma fogyasztása és jótékony élettani hatásai

Nyersen nem jellemző a fogyasztása, megfelelő fűszerezéssel és édesítéssel azonban csodát tehetünk vele. Rendkívül gazdag vitaminokban, főleg C-vitaminban és ásványi anyagokban (pl. vas, kálium, kalcium, magnézium), magas pektin tartalma révén javítja az emésztést, a gyümölcs és leveleinek főzete pedig görcsökre, gyulladásos nyavalyákra jelent gyógyírt.

A birs és a pektin

A magas pektin tartalom kiváló sürítővé is teszi a birsalmát, bátran hozzáadhatjuk tehát olyan lekvárokhoz vagy ivólevekhez, amelyeket természetes úton szeretnénk sűríteni, vagy amelyek mennyiségét kicsit növelni szeretnénk különösebb extra ízhatás nélkül (tipikusan ilyen a csipkebogyólekvár, ahol csupán a bogyókból nem tudnánk megfelelő állagú lekvárt készíteni, birs hozzáadásával azonban elérhetjük a megfelelő állagot és mennyiséget).

Azokat, akiknek elvenné a kedvét a sok macera a birs feldolgozásától azzal tudjuk vigasztalni, hogy ez a gyümölcs rendkívül sokoldalú és hasznos szezonális finomság, amely szinte az ősz esszenciáját hordozza magában, érdemes tehát belevágni a birsalma finomságok elkészítésébe.

A birsalma pucolása és hámozása 

A birsalmát megtisztítani nem ördöngösség, egyedül talán a gyümölcsöt borító pihés réteg és a gyümölcshús makacs keménysége okozhat nehézséget. A pihéket ledörzsölhetjük szárazon például egy konyharuhával, majd folyó víz alatt megmosva eltávolíthatjuk a maradék szöszöket is. A másik mód, hogy a gyümölcsöket rögtön folyó víz alatt, egy mosogatószivaccsal dörzsöljük simára és tisztára.

Ami a hámozást illeti, tudni kell, hogy a birsalma pektin tartalma a héjban, illetve közvetlenül a héj alatt rejtőzik, ezért a hámozás szükségessége attól függ, hogy mit szeretnénk készíteni a gyümölcsből. Egy sűrűbb lekvárhoz vagy birsalmasajthoz hagyjuk a héját a gyümölcsön, egy könnyedebb állagú befőtthöz vagy kompóthoz viszont hámozzuk meg. A birsalma nagyon kemény (mondhatni kőkemény) gyümölcs, hámozása nehezebb lehet például egy hagyományos almáénál. Ezért a könnyebbség kedvéért a birset akár fel is darabolhatjuk hámozás előtt, a kisebb darabokat egyszerűbb kézben tartani és kezelni.

A magházat kivághatjuk például a kompótok és befőttek esetében, de a gyümölcsben is hagyhatjuk akkor, ha hőkezelés után úgyis átpasszírozzuk egy szűrőn. Végül pedig szeleteléskor szintén érdemes szem előtt tartani a szeletek és darabok méretét, hiszen például egy kompótban vagy süteményben a közel egyforma, harapható-vágható darabok esztétikusak, míg egy lekvárhoz lényegében mindegy, hogy mekkora darabokban hagyjuk a gyömölcsöt.

Végül pedig, ha már túlestünk a folyamat talán legidőigényesebb fázisán, készítsük elő a tiszta eszközöket, üvegeket és egy szuper befőzőautomatát, és indulhat is az igazi alkotás.

A birsalma feldolgozása és receptek

Mivel a birsalma egy inkább enyhén fanyar ízű, savanykás gyümölcs, a lehetőségek száma szinte végtelen, ha ízesítésről van szó. Jól áll neki az édesség és a fűszeresen pikáns ízek is, ezért a méztől kezdve az egzotikus fűszerekig szinte mindent elbír, sőt, kiváló társa lehet más, intenzívebb ízű gyümölcsöknek is. Variáljunk és kísérletezzünk bátran, hiszen egyszerűen nem lehet hibázni, ha birsalmáról van szó! Nem csak az ízekkel, de az állagokkal is bátran játszhatunk, a ruganyos és olvadó birsalmasajttól kezdve a finom lekvárokon át egészen a ress kompótokig és a roppanós aszalt változatig tart a spektrum, itt sem kell hát bátortalankodnunk. Bátran mondhatjuk, hogy a birsalma az egyik legsokoldalúbb gyümölcsünk, nézzünk néhány verziót a teljesség igénye nélkül!

Birsalma befőtt

Hozzászólások

Rólunk

A Weninger Bt. családi vállalkozás

Cégünk 1995. évi alapítása óta elsődleges célunk, hogy megismertessük az emberekkel a tartósítószer-mentes befőzés legegyszerűbb és legmegbízhatóbb módját.

Kínálatunkban kizárólag csak kiváló minőségű, tartós, német gyártmányú háztartási készülékek és eszközök találhatóak.

Vevőink elégedettségét mutatja, hogy már több mint 24 éve értékesítjük Befőzőautomatáinkat, melyek hatalmas népszerűségnek örvendenek! 

Próbálja ki Ön is, milyen az önfeledt befőzés élménye! 

Weninger Befőzőautomata

Befőzés, dunsztolás könnyen és egyszerűen!
Weninger Befőzőautomata

Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos

Digitális vezérlővel, rozsdamentes acél burkolattal - konyhája dísze.
Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos