Befőzés.hu Blog

Tartósítószer-mentes tippek, trükkök, receptek

2023. február 10.

Petrezselyem - hatása, ültetése és felhasználása

#petrezselyem

Fűszer, levélzöldség, vitaminbomba - A sokoldalú petrezselyem

A petrezselyem talán egyike azon zöldségféléknek, amelyeket csak felnőtt korunkra tanulunk meg értékelni. Gyerekkorunkban még nem igazán értjük, mik ezek a zöld levelek a levesben, később aztán, amikor közelebb kerülünk a gasztronómiához, egyre inkább felfedezzük a petrezselyem előnyös tulajdonságait, frissítő ízét és sokoldalúságát. Cikkünkben a petrezselyemről lesz szó, ami nem csak fűszerként és ízesítőként, de levélzöldségként is használható, ráadásul telis-tele van értékes vitaminokkal.


A petrezselyem fajtái
A petrezselyem ültetése és gondozása
A petrezselyem hatása
A petrezselyem felhasználása és tartósítása

Petrezselyem egy fehér virágtartóban

A petrezselyem nem egyszerűen csak egy nagy csomó zöld levél, hiszen meglepően sokféle lehet. Termesztésük módja szerint megkülönböztetünk gyökérpetrezselyem és metélő (vagy másnéven levél) petrezselyem féléket, azaz a petrezselyemgyökérből kinövő petrezselyem zöldet, illetve a közvetlenül a földből növő, zsengébb szárú, metélő fajtát.  Előbbi levelei nagyobbak és vastagabbak, a levelek szára esetleg kellemetlenül vastag és makacsul rágós lehet, ezért ajánlott a hőkezelésük, illetve például darált, apróra vágott formában érdemes fogyasztani. A metélő petrezselyem ezzel szemben annyira zsenge, hogy akár kézzel is elcsíphetjük a szárát, és már mehet is a szendvicsre, szendvicskrémekbe vagy levélzöldségként friss salátákba is tehetjük. A metélő petrezselyem kategóriáján belül a levelek formája is eltérhet, a piacokon és a boltok polcain a sima, csipkézett levelű mellett megtalálható a fodros változat is, ami kifejezetten dekoratívan mutat az ételekben.

A gyökérpetrezselyem és a metélő petrezselyem elsősorban termesztésük módjában különböznek. A gyökérpetrezselymet szabadföldben, magról növesztjük. A magok csírázását megkönnyíthetjük, ha előzőleg akár egy éjszakára vízbe áztatjuk őket, és csak ez után helyezzük a földbe körülbelül 3 cm mélyre. A gyökérpetrezselyemnek nagy szüksége van a jól megművelt, tápanyagban gazdag földre, amelyben akadálytalanul nyúlhat lefelé, és formás, erős gyökeret növeszthet. Kifejezetten vízigényes, ám csak közepesen fényigényes növény, a közte növő gyomokat vegyszer alkalmazása helyett kézzel érdemes eltávolítani. Szerencsére hidegtűrő, így gond nélkül vészeli át a fagyos napokat is. Ha nem szeretnénk, nem kell kivárnunk, amíg elnyeri a végleges méretét, a zsenge bébipetrezselyem már jól felhasználható a késő tavasz és a kora nyár friss, zöldséges fogásaiban. Később a megerősödött, rostosabbá váló petrezselyemzöldet már esetleg kényelmetlen lehet fogyasztani, ekkor nyersen apróra szeletelve vagy darálva javasoljuk fogyasztását, illetve ha főtt ételbe tesszük, akkor a főzés utolsó pár percében érdemes a fogásokhoz adni, hogy kicsit megroskadjon, de mégis megőrizze friss és üdítő ízét.

A metélőpetrezselyem egy sokkal zsengébb típusú fűszernövény, aminek nem csak fogyasztása, de növesztése is jóval egyszerűbb a gyökérpetrezselyeméhez képest. Nem kell hozzá ugyanis feltétlenül szabadföldi gondozás, hiszen a petrezselyem termesztése otthon, cserépben vagy balkonládában is lehetséges. Rendkívül víz- és fényigényes, ezért ha például a konyhában szeretnénk növeszteni, ügyeljünk rá, hogy rendszeresen locsoljuk és mindig megfelelő mennyiségű napfény érje. Magjait vetés előtt érdemes vízbe áztatni, és az ültetéshez használjunk jó minőségű, laza szerkezetű földet! A magokat nem kell olyan mélyre vetni, mint a gyökérpetrezselyem esetében, itt elég csak vékonyan földdel takarni őket, és folyamatosan nedvesen tartani például egy szórófejes flakon segítségével. A metélőpetrezselyem nem igényel hőkezelést, sőt, semmiképp se érje hő, hiszen olyan zsenge, hogy semmi szükség rá. A hőtől nagyon hamar elveszti színét, ízét és állagát, ezért csakis frissen csipkedve szórjuk az ételek, szendvicsek tetejére, vagy a frissen tépkedett leveleket akár szendvicskrémbe, salátába is keverhetjük. A szép üdezöld szín minden finomságot feldob, friss, tavaszi ízhez pedig nincsen fogható!

A petrezselyem ültetése és gondozása egy kertben

A petrezselyem sokkal több egy nagy csomó zöld levélnél! Meglepő lehet, de a zsenge kis levelekben számtalan vitamin (A, B, C, D, E, K) és ásványi anyag (pl. kálcium, vas, réz) rejtőzik, valamint a petrezselyem olaja és magjai is bizonyítottan számos kedvező élettani hatással bírnak. Gyulladáscsökkentő, antioxidáns hatású, jól oldja a görcsöket, májvédő és vizelethajtó hatású. Javítja az étvágyat, ám mivel meglehetősen erős véralvadás gátló is egyben, a kismamáknak érdemes kerülniük a fogyasztását. Jó hír a fogyni vágyóknak, hogy a petrezselyem vízhajtó és méregtelenítő hatású is, gyorsítja az emésztést és az egész anyagcserét, így jó eredménnyel használható a fogyókúrák során. Végül de nem utolsó sorban kiváló immunerősítő, és több kísérlet támasztotta alá, hogy bizony még rákellenes hatással is bír. A petrezselyem tea készítése egyszerű, és a főzettel élvezheted a felsorolt előnyös hatásokat.  A hagyományos teafűhöz hasonlóan forrázd le az apróra vágott szárat és leveleket, majd kihűlésig hagyd állni, ez után ízesítsd és idd meg! Ezt a teát egyébként külsőleg is használhatjuk például a bőr lemosására, hiszen nagyszerűen segít például a zsíros, érzékeny bőr problémáin, de akár hajápolószerként is kiváló hatást érhetünk el vele, ha a hajmosást egy jókora adag petrezselyemfőzetes leöblítéssel fejezzük be. A tea mellett még nyersen, önmagában rágcsálva is fogyaszthatjuk, de a lényeg, hogy ha tehetjük, igyekezzünk mindig hőkezelés nélkül elfogyasztani, hogy ez a csodás kis zöldfűszer megőrizhesse minden jó tulajdonságát.

Aprított petrezselyem felhasználás előtt két kézben tartva

Szó esett a petrezselyem teaként való felhasználásáról, de milyen más formában fogyaszthatjuk még? Nyers formában színt és extra vitamintartalmat adhatunk vele például gyümölcs vagy zöldség alapú smoothieknak. A húsokat, halakat nagyszerűen ízesíthetünk és pácolhatunk egy apróra vágott petrezselyem, zúzott fokhagyma és olívaolaj keverékével, ami a mediterrán országokban nem hiányozhat egy étterem asztalairól sem. A húsokat sütés előtt és sütés után is ízesíthetjük ezzel az öntettel, és remekül érvényesül benne a fokhagyma és a petrezselyem klasszikus ízkombinációja, ami kiválóan illik halakhoz és fehér húsokhoz. A petrezselyem pesto szintén egy lehetséges felhasználási mód, ehhez egy jókora csomó petrezselymet pürésítsünk egy késes betétű robotgépben fokhagymával, egy jó adag olívaolajjal, egy marék reszelt parmezánnal, fenyőmaggal (vagy pirított dióval), sóval és borssal. Használhatjuk tésztákhoz, szendvicsekbe, salátákhoz, húsokhoz, vagy egyszerűen csak kenjünk meg vele egy friss, ropogós pirítóst! Tiszta befőttes üvegekbe töltve mindkét petrezselymes finomságot dunsztolhatjuk egy befőzőautomata segítségével, hogy egész évben friss és finom ízeket varázsolhassunk az asztalra! Az apróra vágott petrezselymet szórhatjuk pácokba, rizsre, burgonyára, közel-keleti ihletésű ételekre, mártogatósokba. Készíthetünk belőle olcsó és laktató krémlevest is, ha pirított hagymára burgonyát teszünk, felöntjük alaplével, sózzuk-borsozzuk, puhára főzzük, majd a végén 2 vagy akár 3 csokor petrezselymet dobunk bele és pürésítjük egy botmixer vagy turmixgép segítségével. Pirított kenyérkockákkal vagy sajtos pirítóssal gyors és finom ételt készíthetünk így, ráadásul minimális alapanyag költséggel. Végül pedig ne feledjük, hogy a petrezselymet nem csak fűszerként, hanem levélzöldségként is használhatjuk ott, ahol szükség van egy kis friss ízhatásra. Ekkor ne aprítsuk fel a leveleket, hanem nagyobb darabokban hagyva, hanyagul tépkedjük csak a salátába, ahol akár főszerepet is játszhat egy finom dresszinggel! Ami pedig a tartósítást illeti, a dunsztolás mellett szárított verziót is készíthetünk, ehhez akár aszalógépet is használhatunk. Helyezzük a megmosott leveleket az aszalógép tálcáira, és indítsuk el a megfelelő programot! Az aszalók egyenletesen és gyorsan szárítják meg a leveleket, így házilag szárított zöldfűszer mindig jó minőségű lehet. A petrezselyem jól tűri a fagyasztást is, apróra vágva akár más zöldfűszerekkel és jégkockatartóba nyomkodva elkészíthetjük saját, házi készítésű ételízésítőnket is.

A petrezselyem igazán megérdemel egy kicsit több figyelmet, hiszen rendkívül sokoldalú zöldfűszer, amit akár a konyhánk párkányán is megtermelhetünk magunknak. Markáns, friss, ám mégsem tolakodó ízével magát a tavaszt csempészhetjük ételeinkbe, igazán megéri tehát kísérletezni vele!

Képek forrása: freepik.com

Hozzászólások

Rólunk

A Weninger Bt. családi vállalkozás

Cégünk 1995. évi alapítása óta elsődleges célunk, hogy megismertessük az emberekkel a tartósítószer-mentes befőzés legegyszerűbb és legmegbízhatóbb módját.

Kínálatunkban kizárólag csak kiváló minőségű, tartós, német gyártmányú háztartási készülékek és eszközök találhatóak.

Vevőink elégedettségét mutatja, hogy már több mint 24 éve értékesítjük Befőzőautomatáinkat, melyek hatalmas népszerűségnek örvendenek! 

Próbálja ki Ön is, milyen az önfeledt befőzés élménye! 

Weninger Befőzőautomata

Befőzés, dunsztolás könnyen és egyszerűen!
Weninger Befőzőautomata

Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos

Digitális vezérlővel, rozsdamentes acél burkolattal - konyhája dísze.
Weninger Digitális Nemesacél Befőzőautomata - csapos